Apple usunie Unreal Engine z platform iOS i macOS

Wojna pomiędzy Apple i Epic Games coraz bardziej się zaostrza. Firma z Cupertino odetnie twórcom Fortnite dostęp od narzędzi deweloperskich na iOS oraz macOS.

Kilka dni temu firma Epic Games, twórca popularnej gry Fortnite, wyruszyła na wojnę z koncernami Apple i Google. Obaj giganci usunęli wspomnianą strzelankę z App Store i Google Play Store z powodu złamania regulaminu świadczonych usług. Powodem było wprowadzenie przez producenta systemu bezpośrednich płatności, który umożliwia mu ominięcie 30-procentowej prowizji od wypłacanej koncernom od sprzedaży cyfrowej zawartości.

Epic pozwał oba koncerny zarzucając im wykorzystywanie monopolistycznej pozycji, więc spór będzie musiał rozstrzygnąć sąd. Wygląda jednak na to, że spór wkrótce jeszcze bardziej się zaostrzy, a Epic dużo mocniej może na tym ucierpieć.

Apple podjęło bowiem decyzję o zablokowaniu konta deweloperskiego Epic Games i odcięciem deweloperskich narzędzi na platformach iOS oraz macOS. Konto będzie zablokowane już 28 sierpnia. Amerykański koncern usunie też ze swych platform całe oprogramowanie Epic Games, w tym narzędzia deweloperskie dla Unreal Engine.

Ta decyzja poważnie uderzy nie tylko w Epic Games, ale też wszystkich deweloperów korzystających z silnika Unreal Engine. To z kolei spowoduje jeszcze większe problemy dla twórców Fortnite. Wiele firm korzysta bowiem z popularnego silnika Unreal Engine podczas tworzenia własnych gier, inwestując w nie mnóstwo pieniędzy i czasu. Gdy Apple odetnie ich od tych narzędzi, wówczas ich projekty legną w gruzach. A wtedy z pewnością pozwą Epic Games, domagając się od studia pokrycia poniesionych strat finansowych. Unreal Engine jest bardzo popularny, więc roszczenia na pewno nie będą niskie.

Wojna rozpoczęta z Apple może więc zniszczyć popularne studio.

Fortnite

Źródło

You may also like...