Rozciągliwy mankiet pozwoli Apple Watch mierzyć ciśnienie krwi
Nowy patent Apple sugeruje, że przyszłe generacje Apple Watch mogą otrzymać rozciągliwy mankiet. Umożliwi to smartwatchowi mierzenie ciśnienia krwi swego użytkownika.
Apple Watch już od kilku lat posiada szereg funkcji związanych ze zdrowiem. A z roku na rok producent wzbogaca go o kolejne możliwości w tej materii. Najnowszy model nie tylko zmierzy nam tętno oraz wykona EKG, ale również potrafi zmierzyć poziom natlenienia krwi i monitorować oddech podczas snu.
Przyszłe generacje tego produktu mogą jednak dysponować długo oczekiwaną funkcją pomiaru ciśnienia krwi, zastępując tradycyjne ciśnieniomierze. Już na początku roku pojawiły się plotki sugerujące iż Apple planuje wyposażyć smartwatch w taką funkcję. Wygląda na to, że producent dąży do realizacji tego pomysłu. Tak przynajmniej sugeruje najnowszy patent odkryty przez AppleInsider.
Apple Watch w roli ciśnieniomierza
Serwis dotarł do patentu, który opisuje pomysł na rozciągliwy i pompowany rękaw, podobny do tych, które znajdują się w ciśnieniomierzach. W dokumencie możemy przeczytać:
“Użytkownik może monitorować jeden lub więcej swoich parametrów fizjologicznych, dołączając urządzenie monitorujące, takie jak monitor ciśnienia krwi, do jednej ze swoich kończyn. Ciśnieniomierz może zawierać nierozciągliwy mankiet, który zabezpiecza nadmuchiwany pęcherz przy kończynie użytkownika. Uciskając w ten sposób jedno lub więcej naczyń krwionośnych w kończynie i ograniczając i/lub zatrzymując przepływ krwi przez naczynia. Zebrane dane posłużą do określenia jednego lub więcej parametrów fizjologicznych użytkownika, takich jak ciśnienie krwi użytkownika”.
Mankiet działałby dzięki zestawom pęcherzy, skonfigurowanym do zatrzymywania płynu w wewnętrznych komorach. Technologia bardzo przypominałaby więc mankiety standardowych ciśnieniomierzy, jednak zamiast nadmuchiwać makiet powietrzem, wypełniałaby go płynem.
Nowe funkcje związane ze zdrowiem
Ze szkiców dołączonych do patentu wynika, że konstrukcja mankietu mogłaby bardzo przypominać oferowany obecnie pasek wykonany ze skóry. Rzecz jasna to tylko patent i nie ma pewności, czy Apple wykorzysta opisaną w nim technologię. Firma jednak dąży do tego, by Apple Watch mierzył ciśnienie krwi, gdyż znacznie podniosłoby to jego atrakcyjność. Można więc założyć, że w takiej czy innej formie urządzenie będzie oferowało tę funkcję.
Obecnie chyba jedynym smartwatchem z funkcją pomiaru ciśnienia jest Samsung Galaxy Watch 4, dostępny w tych sklepach. (#reklama) Wymaga on jednak okresowej kalibracji z użyciem dedykowanego ciśnieniomierza, więc ta funkcja średnio się użytkownikom przydaje.
Technogadżet w liczbach