Apple oskarżane o kradzież technologii użytej w Apple Watch

Apple Watch po raz kolejny stało się powodem sporu patentowego. Firma Masimo oskarża Apple o kradzież tajemnic handlowych, dotyczących technologii monitorowania zdrowia.

Duże koncerny niezwykle często podkradają technologie, zaś poszkodowani muszą potem latami walczyć w sądzie o sprawiedliwość. Wkrótce szykuje się kolejna taka batalia, po raz kolejny związana z Apple. Amerykański gigant ponownie został oskarżony o kradzież technologii, którą bezprawnie wykorzystał w swym flagowym produkcje Apple Watch.

Firmę z Cupertino oskarża przedsiębiorstwo Masimo, które zarzuca jej kradzież należącej do niej technologii monitorowania zdrowia. Firma twierdzi, że opracowała nieinwazyjny system monitorowania funkcji życiowych, m.in., używający światła do mierzenia poziomu natlenienia krwi. To technologia używana w dużej części smartwatchy dostępnych na rynku, więc można by sądzić, że pozew nie ma żadnych podstaw prawnych. W tym wypadku jest jednak inaczej.

W 2013 roku Apple skontaktowało się z Masimo, gdyż chciało dowiedzieć się więcej na temat opracowanej przez firmę technologii. Nie wykluczało bowiem zintegrowania jej ze wspomnianym zegarkiem Apple Watch. Masimo twierdzi, że dostarczyło koncernowi potrzebnych informacji mając nadzieję na współpracę, lecz wkrótce drogi firm rozeszły się.

Rok później Apple zaczęło jednak podkupywać kierownictwo Masimo, przejmując kilku jej kluczowych pracowników. Przedsiębiorstwo twierdzi, że mieli oni dostęp do tajemnic handlowych firmy, które przekazali amerykańskiej firmie. Ta wykorzystała je bez zgody właściciela, opłacenia licencji czy jakiejkolwiek rekompensaty. Masimo twierdzi, że Apple zastosowało jej własność w czwartej i piątej generacji zegarka.

Jeśli Masimo ma rację, to Apple ma ogromny problem. Biorąc pod uwagę jak bardzo sporna technologia wpłynęła na popularność zegarka, to przegranie procesu może oznaczać koniec tego produktu. Nikt już nie kupi Apple Watch bez funkcji wykrywania migotania przedsionków, mając do dyspozycji sprzęt innych firm.

Apple Watch

Źródło

You may also like...