Microsoft poszuka na czatach treści pedofilskich

Microsoft zapowiedział nową technologię, która pomoże skuteczniej zwalczać dostępne w sieci treści pedofilskie. Koncern stworzył w tym celu narzędzie o nazwie Project Artemis.

Internet jest miejscem, w którym znaleźć można dosłownie wszystko, przy czym wiele z dostępnych tam treści jest nielegalnych. Największym problemem są oczywiście materiały o treści pedofilskiej, które rozpowszechniane są na całym świecie. Wprawdzie służby poszczególnych krajów aktywnie z tym walczą, jednak użytkownicy sieci bywają kreatywni i potrafią nieźle się maskować.

Na szczęście do gry wkracza Microsoft, który opracował nowe narzędzie pozwalające zwiększyć skuteczność tej walki. Nazywa się ono Project Artemis, a jego zadaniem jest szukanie na internetowych czatach sygnałów mogących mieć związek z wykorzystywaniem dzieci. Firma wprawdzie nie podała żadnych szczegółów działania swego narzędzia, zapewne po to, by nie uprzedzać przestępców. Twierdzi jednak, że technologia może być zaimplementowana do czatów, umożliwiając ich monitorowanie oraz oznaczanie podejrzanych konwersacji do późniejszej oceny przez ludzi. Firmy odpowiedzialne za prowadzenie czatów, będą mogły przyjrzeć się oflagowanej rozmowie i ocenić, czy należy zgłosić ją władzom.

Co ciekawe, Microsoft twierdzi, że tego typu technologia od lat używana jest w konsoli Xbox, natomiast wkrótce zamierza zintegrować ją ze Skypem. Oczywiście należy liczyć się z pojawieniem się głosu sprzeciwu wobec nowej technologii. Na pewno wiele osób będzie uważało, że Project Artemis może naruszać prywatność rozmów.

Project Artemis

Źródło

You may also like...