Apple zwiększa liczbę chińskich dostawców części

Apple coraz bardziej opiera swój biznes na chińskich partnerach. W celu obniżenia kosztów działalności, podpisuje umowy z kolejnymi dostawcami podzespołów.

Swego czasu Donald Trump zachęcał Apple do przeniesienia produkcji do Stanów Zjednoczonych, oferując w zamian preferencyjne stawki podatkowe. Na to nie ma jednak najmniejszych szans, gdyż firma z Cupertino nie zamierza podnosić kosztów swej działalności.

Wręcz przeciwnie, planuje jeszcze bardziej je obniżyć, dlatego odwraca się od tajwańskich dostawców na rzecz współpracy z chińskimi firmami, które są znacznie tańsze. Najnowszy raport informuje o rozwiązaniu współpracy z kilkoma dostawcami z Tajwanu, którzy będą teraz musieli poszukać sobie nowych klientów. Jednym z nich jest firma Simplo Technology, która produkowała m.in., baterie do produktów amerykańskiego koncernu. Apple zastąpiło je chińskimi firmami Desay Battery Technology oraz Sunwoda Electronic, które obecnie produkują większość baterii dla MacBooków, a także iPhone’ów. Zapewni to koncernowi oszczędności na podzespołach dla jego sprzętu.

Dodać należy, że Apple od dawna krytykowane jest za produkcję sprzętu, który jest zwyczajnie zbyt drogi, a dotyczy to nie tylko smartfonów, ale również laptopów. Pytanie tylko czy wysiłki zmierzające do ograniczenia kosztów działalności, przełożą się na spadek cen dla konsumentów. Bardziej prawdopodobne jest jednak to, że firma będzie po prostu zarabiać jeszcze więcej. Mimo że już teraz jej wartość jest rekordowo wysoka.

Apple

Źródło: Digitimes.com

You may also like...