Apple wkrótce z własnym radiem

To czego dotąd najbardziej brakowało posiadaczom sprzętu ze znaczkiem Apple, było własne radio. Na szczęście kalifornijski koncern dopina właśnie ostanie elementy umowy, dzięki której nowa usługa wkrótce będzie mogła zacząć działać.

Mówi się, że 10 czerwca, podczas WWDC 2013, oficjalnie zostanie ogłoszona nowa usługa zwana iRadio. Będzie to serwis podobny w działaniu np. do Pandory, oferujący posiadaczom iPhone’ów, lub iPadów dostęp do muzyki najpopularniejszych wykonawców.

Apple ponoć dopięło już na ostatni guzik umowę z Warner Music Group oraz częściowo w Universal Music Group, w ramach której, będzie płacić 10 muzycznemu wydawnictwu 10 procent przychodów uzyskanych z reklam.

Na razie jak widać Apple będzie mieć dostęp do portfolio tylko dwóch wydawnictw, ale prowadzi jeszcze rozmowy z Sony Music Entertainment, które jak wiadomo ma u siebie tych najbardziej znanych wykonawców. Nie jest to rzeczą łatwą, ponieważ muszą to być umowy zupełnie inne, niż w przypadku udostępniania utworów dla iTunes. Właściciele treści są jednak bardzo niechętni takiej współpracy, ponieważ może ona zakończyć marginalizacją ich roli w branży, jeśli udzielą zgody.

Już za kilka dni poznamy ostateczny kształt nowej usługi i dowiemy się czy będzie płatna, czy też pozostanie całkowicie darmowa.

Źródło: WSJ.com

You may also like...