Apple zapłaci 300 mln za przegrany spór patentowy

Apple przegrało kolejny spór patentowy VirnetX Holding Corp. Amerykański koncern bezprawnie używał należącej do niej technologii w usłudze FaceTime. Teraz zapłaci odszkodowanie w wysokości ponad 300 mln dolarów.

Trolle patentowe to firmy, które same niczego nie produkują, lecz jedynie kupują różnego rodzaju patenty i pozywają korzystające z nich firmy. Domagają się od nich ogromnych odszkodować za bezprawne używanie.Jednym z takich trolli jest VirnetX Holding Corp., które od lat walczy z Apple i wygrywa od amerykańskiego koncernu ogromne kwoty. W lutym przedsiębiorstwo odniosło nad firmą z Cupertino spektakularne zwycięstwo, otrzymując 625,6 mln dolarów, najwięcej w historii amerykańskich sporów patentowych. To jednak trollowi nie wystarczyło i właśnie wygrał kolejny spór.

Proces rozpoczął się w 2010 roku, zaś VirnetX oskarżyło Apple o bezprawne wykorzystanie należącej do niej technologii w usłudze FaceTime. W 2012 roku wygrało proces otrzymując 368,2 mln dolarów odszkodowania. Apple złożyło jednak odwołanie argumentując, że odszkodowanie zostało mocno zawyżone. Sąd apelacyjny po zbadaniu sprawy wydał właśnie wyrok, nakazując Apple zapłacenie 302,4 mln dolarów.

To oczywiście nie koniec sporu. Teraz sąd zajmie się kolejnym procesem wytoczonym Apple przez VirnetX, dotyczącym najnowszych wersji funkcji bezpieczeństwa w systemie iOS, jak również w aplikacji iMessage.

Źródło: Reuters.comYou may also like...