Apple zapłaci VirnetX 1 mld dolarów odszkodowania

Sąd zdecydował, że Apple będzie musiało wypłacić firmie VirnetX aż 1,1 mld dolarów. To kolejne odszkodowanie za bezprawne naruszenie należących do niej patentów.

Od niemal 10 lat Apple prowadzi zaciętą batalię z firmą VirnetX, określaną mianem patentowego trolla. Przedsiębiorstwo oskarża firmę z Cupertino o naruszenie wielu należących do niej patentów, które bezprawnie wykorzystano w popularnych produktach koncernu. Sprawa dotyczy m.in., czterech patentów związanych z internetową komunikacją, a także technologii wykorzystanych w FaceTime i iMessage.

Walka z patentowym trollem, z finansowego punktu widzenia może być dla amerykańskiego giganta niezwykle bolesna. Sąd federalny oddalił właśnie wniosek koncernu dotyczący odwołania od wcześniejszego wyroku. Oznacza to, że Apple będzie musiało wypłacić VirnetX odszkodowanie w wysokości ponad 1,1 mld dolarów.

Apple próbował wcześniej argumentować, że przysięgli powinni wiedzieć, iż USPTO uznało patenty VirnetX za “niepodlegające opatentowaniu”. Prawnicy koncern przekonywali wówczas sąd, że odszkodowanie przyznane firmie nie powinno przekraczać 113,7 mln dolarów. Niestety, sędzia odrzucił wniosek dotyczący nowej rozprawy.

Dla amerykańskiego giganta jest to kolejna porażka w batalii toczonej z VirnetX w sprawie naruszenia patentów. Przypomnę, że kilka lat temu koncern zapłacił już tej firmie kwotę 454 mln dolarów. Wygląda na to, że tym razem będzie musiał wypłacić jej znacznie większe odszkodowanie. I wcale nie da się wykluczyć, że na tym się to zakończy.

VirnetX

Źródło

You may also like...