Apple zapowiedziało nowego iPada Air oraz iPada mini 2019

Dużym zaskoczeniem dla fanów Apple jest zapowiedź nowych tabletów. Firma ogłosiła modele iPad Air oraz iPad mini 2019, które do sklepów trafią już w przyszłym tygodniu.

Zazwyczaj prezentacja nowych tabletów Apple odbywa się na specjalnie zorganizowanej konferencji, na których pracownicy koncernu zachwalają ich możliwości. Amerykańska firma zaskoczyła jednak wszystkich, zapowiadając dziś dwa zupełnie nowe iPady. Od dziś można zamawiać je w przedsprzedaży, natomiast do sklepów trafią w przyszłym tygodniu.

Oba nowe urządzenia wyposażono w procesor Apple A12. Nie jest to wprawdzie układ A12X, którego znajdziemy w zeszłorocznym iPadzie Pro. Ale nie powinno to w znaczący sposób wpłynąć na wydajność sprzętu. Dobrą wiadomością jest to, że oba modele obsługują również rysik Apple Pencil, co powinno znacznie podnieść komfort obsługi. Niestety wspierana jest tylko pierwsza generacja rysika, ale dobre i to.

Nowy iPad Air

Nowy iPad Air otrzymał nieco większy, 10,5″ wyświetlacz Retina. Ma on proporcje 4:3 i rozdzielczość 2224 x 1668 pikseli, przy ich zagęszczeniu na poziomie 264 PPI. Wyświetlacz laminowany jest szkłem, podobnie jak w modelach Air 2 oraz Pro. A dodatkowo wyposażono go w technologię True Tone oraz DCI-P3, gwarantującą wyświetlanie szerszej palety barw.

iPad Air

Natomiast producent zapewnia, że procesor A12 gwarantuje mu aż o 70% większą wydajność w porównaniu do poprzednika. Chip posiada jednostkę Neural Engine oraz koprocesor M12. Wydajność jednostki graficznej jest natomiast aż dwukrotnie wyższa, co z pewnością zaowocuje większą płynnością działania aplikacji, a w szczególności gier. Zgodnie z wcześniejszymi plotkami, nowe tablety nie mają jeszcze technologii Face ID, pozostając przy czytniku Touch ID. Odblokujemy je więc odciskiem naszego palca, którym zatwierdzimy również mobilne płatności.

iPad Mnini także wspiera Apple Pencil

iPad mini 2019 może pochwalić się ekranem 7,9″ o proporcjach 4:3 i rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli, przy ich zagęszczeniu na poziomie 326 PPI. Producent chwali się, że jest on aż o 25% jaśniejszy od ekranów w jakimkolwiek modelu iPada, a dodatkowo używa technologii True Tone oraz DCI-P3.

iPad Air

Wzornictwo mniejszego tabletu jest praktycznie takie same co w przypadku poprzedników. Tutaj również znajdziemy przycisk Home z czytnikiem Touch ID, a także złącze Lightning, które w nowych modelach zostało już zastąpione bardziej funkcjonalnym portem USB-C.

iPad Air

Tablety dysponują także wbudowanymi kamerami, które mają identyczne parametry w obu modelach. Z tyłu jest więc 8 MP matryca z przysłoną f/2.4, która oprócz zrobienia zdjęcia, nagra nam również wideo w jakości Full HD. Z przodu znajduje się natomiast 7 MP sensor pochodzący z nowego iPada Pro, który również nagrywa filmy w 1080p.

Identyczne jest również wyposażenie zapewniające łączność. Mamy więc dwuzakresowe WiFi 802.11ac z MIMO, Bluetooth 5.0, gigabitowy modem LTE, a dodatkowo GPS. Oba tablety wspierają także nowy eSIM, ale można też włożyć do nich standardową kartę nano SIM.

Pora przejść do tego co nas najbardziej interesuje, czyli kosztów zakupu nowego sprzętu. Cena iPad Air zaczyna się od 549 euro, natomiast iPad mini 2019 w wersji WiFi kosztuje od 449 euro. Można już zamawiać je także na polskim rynku, natomiast w sprzedaży pojawią się za kilka dni.

iPad Air

Źródło: Apple.com

You may also like...