Ataki z powietrza staną się bardziej precyzyjne
Kluczowym elementem na polu walki jest precyzja prowadzonego ataku, bo tylko w ten sposób można zadać przeciwnikowi największe straty. Amerykanie posiadają nową technologię, która w tym pomoże.
Zwykle korzysta się w tym celu z satelitów, lecz jest to rozwiązanie dość kosztowne i często zawodne, ponieważ satelita przelatuje i nie zawsze obejmuje swym zasięgiem potrzebny obszar. Amerykańskie Siły Powietrzne, stworzyły więc zupełnie nową technologię, której testy dobiegły właśnie końca i wkrótce zostanie wdrożona do służby.
Technologia o nazwie Net-T (Network Tactical) opiera się na bezprzewodowych routerach instalowanych na samolotach myśliwskich, dzięki którym piechota może współpracować z lotnictwem oraz pozostałymi siłami lądowymi, określając cele do ataku.
Oprogramowanie sterujące routerami nazywa się LITENING i zostało opracowane przez Northrop Grunmman, natomiast Lockheed dostarczył system Sniper, który jest specjalną kapsułą podwieszana do takich maszyn, jak: F-15E Strike Eagle, F-16 Fighting Falcon, A-10 Thunderbolt II, B-52 Stratofortress, AV-8B+ Harrier, F/A-18 Hornet, oraz EA-6B Prowler.
Kapsuły posiadają sensory FLIR, cyfrowe przetworniki obrazu, kamery CCD oraz elektro-optyczne wskaźniki, a także wewnętrzne mechanizmy śledzące, pozwalające systemom uzbrojenia automatycznie wykrywać, śledzić oraz oznaczać cele, które następnie zostaną zaatakowane. System może sprawdzić się również w misjach wywiadowczych, podczas których zbierane są informacje o rozmieszczeniu sił przeciwnika.
Obecnie gdy piechota potrzebuje wsparcia lotnictwa, korzysta z tzw. JTAC’ów. Są to specjalnie przeszkoleni żołnierze, pełniący rolę taktycznych kontrolerów pierwszej linii frontu. Korzystając z niewielkich tabletów o nazwie ROVER (Remote Operations Video Enhanced Receiver), mogą oznaczać cele do zniszczenia. To rozwiązanie miało jednak pewne ograniczenia i JTAC’i mogły się komunikować z pilotami, ale nie ze sobą, a więc koordynacja ataków była utrudniona. System Net-T wyeliminuje tę przeszkodę, umożliwiając wzajemną komunikację, a tym samym lepsze planowanie działań.
Amerykańskie Lotnictwo ma nadzieję, że system Net-T wejdzie do służby już w przyszłym roku.
Źródło: Defenseindustrydaily.com
Technogadżet w liczbach