Audi i Huawei pracują nad autonomicznymi pojazdami

Audi i Huawei potwierdziły nawiązanie współpracy w zakresie rozwoju technologii autonomicznych aut. Wspólnie opracują rozwiązania, które Audi będzie mogło wykorzystywać w Chinach.

Czy tego chcemy czy nie, za kilka lat samochody autonomiczne będą powszechnym widokiem na ulicach miast. Wiele firm już teraz pracuje więc nad rozwojem tej technologii, przygotowując się na jej wprowadzenie na rynek. Praktycznie każdy koncern motoryzacyjny tworzy własne rozwiązania, a niektóre współpracują na tym polu również z firmami technologicznymi.

Tak właśnie postąpiło niemieckie Audi, które nawiązało współpracę z chińskim koncernem Huawei. Partnerstwo skupi się przede wszystkim na rozwoju technologii samojeżdzących pojazdów poziomu czwartego, które będą zgodne z chińskimi regulacjami prawnymi. Dzięki temu firma z Ingolstadt będzie mogła sprzedawać swe pojazdy w tym kraju. Chińskie przepisy stworzone dla obcych producentów aut wymagają bowiem od nich współpracy z lokalnymi partnerami.

Wprawdzie ostatnio nieco rozluźniono zasady budowania fabryk samochodów, to jednak nadal obowiązuje ścisła kontrola dla technologii autonomicznych aut. Rząd wymaga bowiem od producentów licencji na tworzenie cyfrowych map kraju. A jak wiadomo mapy są kluczowe dla funkcjonowania pojazdów poruszających się po drogach bez kierowcy. Dlatego m.in., BMW i Ford nawiązały współpracę z internetowym gigantem Baidu, co pozwoliło im taką licencję uzyskać.

Huawei i Audi nie ujawniają szczegółów współpracy. Podczas konferencji Huawei Connect 2018 mogliśmy jednak zobaczyć, że z prototypem autonomicznego Audi Q7 zintegrowano system Mobile Data Center opracowany przez inżynierów chińskiej firmy. Jest to specjalny moduł wyposażony w kilka procesorów sztucznej inteligencji, LIDAR, kamery oraz centralną jednostkę obliczeniową. To wszystko zamontowano na dachu auta.

Współpraca obu firm obejmie też systemy komunikacji pomiędzy pojazdami.

autonomicznych aut

Źródło: Huawei.com

You may also like...