Australia skończy z anonimowością trolli grasujących w mediach społecznościowych

Australia przedstawiła plan nowego prawa, który pozwoli walczyć z trollami grasującymi w mediach społecznościowych. Platformy będą musiały ujawniać ich prawdziwą tożsamość.

Media społecznościowe stały się ważną częścią naszego świata, zapewniając kontakt z rodziną i przyjaciółmi, dostarczając ciekawych informacji i pozwalając poznawać nowe osoby. Niestety są również miejscem grasowania internetowych trolli, którzy bez powodu atakują użytkowników, wylewając na nich tony hejtu.

Walka z nimi nie jest łatwa, bo wprawdzie zablokowanie konta takiego trolla jest proste, lecz mało skuteczne. Za chwilę powraca z nowym kontem, kontynuując uprzykrzanie życia użytkownikom.

Być może wkrótce australijski rząd będzie miał narzędzia pozwalające skutecznie walczyć z takimi osobnikami. Jak donosi Reuters, rząd przedstawił właśnie projekt nowych przepisów, mogących w tej kwestii pomóc. Nowe przepisy w określonych przypadkach mogą zmusić sieci społecznościowe do ujawnienia tożsamości trolli oraz osób publikujących zniesławiające komentarze.

Mechanizm składania skarg wymagałby od platform internetowych usuwania takich wpisów. Jeśli tego nie zrobią, sąd sądowy może nakazać danej stronie podanie szczegółów nadawcy naruszającego prawo.

Nie wszyscy są jednak zadowoleni z nowej propozycji przepisów. Pojawiają się bowiem pytania dotyczące prywatności. Anonimowość może pomóc trollom, ale chroni także politycznych dysydentów i innych nieszkodliwych krytyków. Na razie nie znamy jednak szczegółów przepisów, więc nie wiadomo co stanowiłoby na tyle poważne przestępstwo, by uzasadniało ujawnienie tożsamości.

Australia

Źródło

You may also like...