Autonomiczny robot zastąpi lekarzy przy robieniu zastrzyków

Firma Cobionix opracowała autonomicznego robota, który w przyszłości może zastąpić lekarzy podczas robienia zastrzyków. Robot wykonał właśnie swój pierwszy zastrzyk domięśniowy bez użycia igły.

Dla wielu osób największym koszmarem podczas wizyty u lekarza są igły. Wprawdzie trudno ten lęk racjonalnie wytłumaczyć, to jednak faktem jest, że dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych, utrudniając leczenie. Tymczasem wiele leków musi być podanych domięśniowo, a to zazwyczaj wymaga igły oraz wykwalifikowanego personelu do wykonania zastrzyku.

Robot Cobionix samodzielnie wykona zastrzyk

W przyszłości może się to jednak zmienić, dzięki nowemu autonomicznemu robotowi opracowanemu przez firmę Cobionix założoną na Uniwersytecie Waterloo. Robot wykorzystuje firmową platformę Cobi, wykonując zastrzyki bez użycia igieł. Jego to wszechstronna platforma robotyczna, którą można szybko wdrożyć, aby samodzielnie wykonywała powierzone jej zadania.

Robot dysponujący specjalnym, bezigłowym systemem wstrzykiwania, potrafi samodzielnie wykonywać pacjentom zastrzyki domięśniowe bez udziału lekarza. Jego konstruktorzy uważają, że takie rozwiązania mogą pomóc chronić pracowników służby zdrowia, obniżyć koszty opieki medycznej, a także poprawić efektywność leczenia pacjentów. Naukowcy twierdzą, że autonomiczny robot może pomóc w dostarczaniu szczepionek oraz innych leków pacjentom, mieszkającym w krajach o ograniczonym dostępie do opieki medycznej.

Cobionix

Jednym z potencjalnych zastosowań robota może być pomoc w dostarczaniu szczepionek przeciw koronawirusowi. Pacjent mógłby wówczas podejść do robota i przesunąć przed jego kamerą swój identyfikator. Zintegrowane czujniki głębokości 3D wykryłyby obecność człowieka, a po zweryfikowaniu identyfikatora ramię robota wyjęłoby fiolkę szczepionki z miejsca przechowywania. Dzięki lidarowi zamontowanemu na ramieniu, maszyna stworzyłaby cyfrową mapę 3D ciała pacjenta. Następnie wykorzystując AI, określiłaby optymalne miejsce do wstrzyknięcia.

Technologia przyszłości

Choć technologia przydałaby się już teraz, to inżynierowie odpowiedzialni za projekt nie chcą się na razie spieszyć z jej wprowadzeniem na rynek. Ich zdaniem potrzeba jeszcze co najmniej dwóch lat zanim mogłoby to nastąpić. A jako że maszyna nie potrzebuje igieł, znacznie zmniejszyłaby się ilość odpadów medycznych.

Na poniższym wideo możecie zobaczyć jak wygląda proces wykonywania zastrzyku przez robota.

Źródło

You may also like...