Bankomat ze skanerem tęczówki

Wybierając pieniądze z bankomatu zazwyczaj korzystamy z karty bankomatowej, choć ostatnio można także używać smartfonów, które odczytują kody QR. Coraz częściej pojawiają się jednak maszyny wyposażone w systemy biometrycznej autoryzacji i prototyp takowej posiada m.in. Citi.

Kilka miesięcy temu w Warszawie pojawił się pierwszy na świecie bankomat wypłacający pieniądze bez konieczności karmienia go kartą płatniczą, gdyż klienci autoryzowani są poprzez czytnik linii papilarnych, do którego trzeba przyłożyć palec. Citygroup idzie jednak o krok dalej i zapowiada bankomaty wyposażone w skanery tęczówki, takie same, które zaczynają pojawiać się w najnowszych modelach smartfonów.

Zobacz najtańsze smartfony

Maszyna dysponuje systemem wizyjnym rejestrującym tęczówkę użytkownika, jednak z przecieków wynika, że korzystanie z niej nie będzie szczególnie wygodne. Bankomat nie będzie posiadał żadnego ekranu czy też panelu dotykowego, zaś klienci muszą logować się przy użyciu specjalnej aplikacji mobilnej, przy pomocy której ustalą ile pieniędzy chcą wypłacić. Potem wystarczy tylko podejść do bankomatu i autoryzować transakcję.

Na razie istnieje tylko prototyp takiego bankomatu i nie wiadomo kiedy bank wprowadzi go do powszechnego użytku.

Źródło: Ubergizmo.com

You may also like...