Bezpieczny smartfon Purism Librem 5 walczy z dominacją Androida

Android jest bez wątpienia najpopularniejszym system mobilnym na świecie, lecz nie do końca przyjaznym użytkownikom. Firma Purism postanowiła więc powalczyć z jego dominacją rynkową, przy pomocy nowego smartfona Purism Librem 5 bazującego na systemie Linux.

Realizację planów zbudowania przyjaznego użytkownikowi smartfona, który zaoferuje nie tylko ochronę prywatności, ale i dużą funkcjonalność, rozpoczęto w październiku zeszłego roku. Firma otrzymała na ten cel 1,5 mln dolarów, przekazanych przez organizacje chroniące prywatność i promujących oprogramowanie open source.

Fundusze posłużyły do stworzenia smartfona o nazwie Purism Librem 5, który pracuje w oparciu o platformę Linux. Opracowanie specyfikacji technicznej tego modelu nie było jednak sprawą łatwą, gdyż Purism nie jest dużą firmą, więc nie może liczyć na ogromne zniżki przy dużych zamówieniach podzespołów. Trzeba było więc znaleźć złoty środek pomiędzy wydajnością i ceną komponentów.

Nie mniej trudne było stworzenie oprogramowania oraz interfejsu użytkownika, do którego wykorzystywano tylko narzędzia open source. Producent musiał oczywiście uwzględnić także to, by oprogramowanie było przyjazne użytkownikowi. Pogodzenie tego wszystkiego nie było łatwe, ale firma dobrze sobie poradziła, tworząc własny system PureOS.

Jego największą zaletą jest to, że żaden element oprogramowania nie będzie śledzić użytkownika i zbierać o nim jakichkolwiek informacji. Sprzęt zapewni także wysoki poziom prywatności oraz bezpieczeństwa. Zastosowano tutaj również szyfrowanie komunikacji oparte o Matrixa. A dla zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa, są także sprzętowe wyłączniki kamery, mikrofonu, Bluetooth/WiFi oraz Baseband, czyli oprogramowania sterującego modemem GSM. Dzięki temu żaden haker nas nie podsłucha, nie będzie podglądał, ani przechwytywał komunikacji itp.

Purism Librem 5 posiada 5-calowy ekran dotykowy 720p, procesor i.MX 6 lub i.MX 8, układ graficzny Vivante, 3 GB pamięci RAM LPDDR3 oraz 32 GB pamięć eMMC. Wyposażono go także w dwie kamery, gniazdo słuchawkowe i szereg sensorów. Nowy smartfon jest już dostępny w przedsprzedaży na stronie producenta w cenie 599 dolarów. Pierwsze dostawy do klientów rozpoczną się w styczniu przyszłego roku.

Purism Librem 5

Purism Librem 5

Purism Librem 5

Źródło: Puri.sm

You may also like...