Błąd w Messenger Kids pozwalał obejść wszystkie zabezpieczenia

W komunikatorze Facebook Messenger Kids odkryto błąd umożliwiający obejście zabezpieczeń. Umożliwiał rozmawianie z nieznajomymi osobami.

Rodzice bardzo często mówią swym dzieciom by nie rozmawiały na ulicy z osobami nieznajomymi. Nigdy nie wiadomo bowiem jakie intencje może mieć osoba, która próbuje nawiązać z dzieckiem kontakt. O ile tę zasadę można łatwo stosować podczas drogi do szkoły, o tyle w cyfrowym świecie jest to znacznie trudniejsze.

Facebook Messenger Kids to wersja popularnego komunikatora opracowana specjalnie dla dzieci. Posiada zabezpieczenia chroniące jego prywatność, a także uniemożliwiające rozmowę z obcymi. Użytkownik może bowiem komunikować się tylko z kontaktami osobiście wybranymi i zatwierdzonymi przez rodziców lub opiekunów.

A przynajmniej tak dotychczas sądzono, gdyż okazało się, że zabezpieczenia są iluzoryczne. Eksperci odkryli bowiem błąd w aplikacji pozwalający je ominąć. W rezultacie dziecko mogło rozmawiać na grupowym chacie z zupełnie obcymi osobami. Sprawa była bardzo niepokojąca, gdyż rodzice nie mieli świadomości, że ich dziecko może kontaktować się z nieznajomymi. A tymczasem młodzi są bardzo podatni na sugestie i manipulacje, więc nie wiadomo jak taki kontakt mógłby się zakończyć.

Facebook przyznał, że całą sytuację spowodował techniczny błąd i dlatego zamknął grupowe chaty. Firma zapewniła również, że zadba o to, aby takie błędy nie powtórzyły się w przyszłości.

Messenger Kids

Źródło: Thverge.com

You may also like...