Z Bluetooth 5.1 znacznie łatwiej znajdziemy zagubione przedmioty

Nowa wersja standardu Bluetooth stanie się jeszcze bardziej użyteczna. Dzięki kierunkowemu połączeniu, znacznie ułatwi znajdywanie zagubionych przedmiotów.

Technologia bezprzewodowej łączności Bluetooth, wykorzystywana jest w smartfonach od wielu lat i ma sporo zastosowań. Przy jej pomocy można podłączyć do telefonu wiele różnych urządzeń, jak słuchawki, kontrolery do gier, głośniki bezprzewodowe, soundbary itp. Jednak jedną z najciekawszych jej możliwości, jest lokalizowanie zagubionych przedmiotów.

Dzięki tej technologii oraz odpowiednim akcesoriom, możemy np., odnaleźć zgubione klucze oraz inne gadżety. Niestety w praktyce system ten nie działa zbyt dobrze. Jeśli zagubiony przedmiot znajduje się w odległości najwyżej metra, to jeszcze pół biedy. Gdy jednak jest dalej, to przydatność technologii znacznie spada, gdyż nie ma ona informacji o kierunku.

To ulegnie jednak zmianie w nowej wersji tej technologii. W opisie specyfikacji Bluetooth 5.1 pojawiła się bowiem informacja o kierunkowości połączenia. Innymi słowy, telefon będzie dokładnie wiedział z jakiego kierunku dociera do niego sygnał. Jeśli więc będzie to lokalizator podczepiony do kluczy, wówczas będziemy mogli dotrzeć do niego jak po sznurku. Nowa technologia znacznie zwiększy bowiem poziom dokładności funkcji zbliżeniowych i pozycjonowania.

To oczywiście nie wszystkie zalety nowej technologii. Dzięki większej dokładności lokalizacji, będzie można wreszcie wykorzystać ją w sklepach wielkopowierzchniowych. Nasz smartfon wówczas doprowadzi nas do poszukiwanego towaru, ułatwi znalezienie promocji itp. Technologia może przydać się również na lotniskach, prowadząc do właściwej bramki, czy też w różnego rodzaju halach wystawienniczych. Zastosowań będzie więc z pewnością całkiem sporo.

Naturalnie na razie jest tylko specyfikacja nowej wersji popularnego standardu. Zanim więc trafi on do produktów konsumenckich, minie jeszcze wiele czasu, gdyż aktualnie dostępny jest tylko dla deweloperów.

Bluetooth

Źródło: Bluetooth.com

You may also like...