Bosch Virtual Visor ochroni kierowców przed oślepieniem słońcem

Niemiecka firma Bosch na nowo wymyśliła osłonę chroniącą oczy kierowców przed promieniami słońca. Produkt nazywa się Bosch Virtual Visor i składa się z wyświetlacza LCD.

Każdy kierowca doskonale wie, że jasne słońce potrafi czasem dać się we znaki, oślepiając podczas jazdy. Jeśli nie mamy pod ręką okularów przeciwsłonecznych, musimy sobie radzić korzystając ze standardowego wyposażenia pojazdów. Chodzi oczywiście o montowane pod sufitem osłony przeciwsłoneczne.

Niestety nie jest to rozwiązanie najwygodniejsze i czasem może sprawiać problemy. Wprawdzie bardzo dobrze chroni przed promieniami słońca, ale równocześnie zasłania część szyby. Tymczasem nie zawsze da się wyregulować fotela kierowcy w taki sposób, by zniwelować ten efekt, więc wyższe osoby muszą się garbić i próbować patrzeć pod osłoną.

Bosch Virtual Visor

Inżynierowie firmy Bosch opracowali jednak technologię, dzięki której osłona nie będzie już zasłaniała widoku, a równocześnie ochroni przed oślepianiem. Produkt nazywa się Virtual Visor i jest technologicznie zaawansowanym gadżetem, wyposażonym w nowoczesne rozwiązania.

Bosch Virtual Visor

Osłona to przezroczysty panel LCD, który współpracuje z kamerą skierowaną na twarz kierowcy oraz sztuczną inteligencją obsługującą system wykrywania twarzy i oprogramowaniem śledzącym. Kamera cały czas rejestruje twarz i jeśli pojawiają się na niej promienie słońca, wówczas zaciemnia obszary panelu, lecz wyłącznie na wysokości oczu kierowcy. Blokuje w ten sposób promienie słoneczne, nie zasłaniając przy tym widoku na drogę.

Bosch Virtual Visor

Bosch Virtual Visor zdobyło już na targach CES 2020 nagrodę dla Najlepszej Innowacji. Na razie jest to jednak tylko koncept i nie wiadomo kiedy wejdzie do produkcji seryjnej. Nie jest to jednak pierwsza technologia tej firmy, stworzona dla poprawy bezpieczeństwa na drodze.

Bosch Virtual Visor

Kilka dni temu informowałem o specjalnej kamerze, wykrywającej zmęczenie lub rozproszenie uwagi. System potrafi też ostrzec kierowcę, gdyby przypadkiem zostawił dziecko w aucie.

Źródło

You may also like...