Technologia Bose zrewolucjonizuje zawieszenie aut

Opracowana niemal 20 lat temu przez inżynierów Bose, śmiała technologia zawieszenia aut osobowych, wejdzie wkrótce do produkcji. Dzięki temu pojazdy będą wręcz płynąc po drogach, a wszelkie dziury i nierówności nie wpłyną już na komfort jazdy.

Mogłoby się wydawać, że nowinki techniczne w dziedzinie motoryzacji, to wyłącznie domena ostatnich lat. Tymczasem okazuje się, że już dawno temu powstało wiele nowatorskich pomysłów, które wyprzedzały swe czasy. Jednym z nich była koncepcja zawieszenia aut osobowych, zapewniająca idealny komfort.

W latach 90-tych ubiegłego stulecia, inżynierowie firmy Bose opracowali technologię zawieszenia, które całkowicie eliminowało przenoszenie jego ruchu na karoserię auta. Innymi słowy, bez względu na to po jakich dziurach porusza się pojazd, pasażerowie tego zupełnie nie odczują. Wówczas porzucono jednak ten pomysł, gdyż nie istniała odpowiednia technologia pozwalająca go zrealizować. Zawieszenie byłoby bowiem zbyt ciężkie i za drogie, by można je było produkować seryjnie.

Teraz jednak pomysł wraca i być może pojawi się w seryjnych autach. Amerykańska firma ClearMotion odkupiła bowiem prawa do oprogramowania sterującego systemem i ma zamiar zintegrować go z najnowszą generacją zawieszenia pneumatycznego. Projekt o nazwie “cyfrowe zawieszenie”, ma czytać drogę przed autem i natychmiast reagować na zmieniające się warunki, dzięki pracującym w czasie rzeczywistym akcelerometrom. W rezultacie osiągnięty zostanie niebywały poziom komfortu, dzięki którym pasażerowie nie odczują najmniejszej nawet nierówności drogi.

Kluczowym elementem systemu są amortyzatory o podwójnej funkcjonalności, które działają dodatkowo jako siłowniki. Specjalne oprogramowanie steruje ich pracą, wysuwając i chowając, by zachować stałą pozycję auta względem jezdni.

Prace nad projektem prowadzone są obecnie w Wielkiej Brytanii. Firma ma nadzieję, że produkcyjna wersja systemu powinna być gotowa już w przyszłym roku. Na razie nie wiadomo jednak czy jakiś producent jest zainteresowany wykorzystaniem jej w swych autach. Jak każda nowinka technologiczna, koszt takiego zawieszenia na pewno nie będzie niski. Dotyczy to również serwisowania tej technologii.

Jak wygląda działanie takiego zawieszenia, zobaczycie na poniższych filmach.

Bose

Źródło: Carthrottle.com

You may also like...