Amerykańska policja testuje roboty Boston Dynamics

Funkcjonariusze policji Massachusetts ma bardzo nietypowych partnerów. Podczas służby towarzyszą im roboty o nazwie Spot, wyprodukowane przez Boston Dynamics.

Już wkrótce wizja stworzona przez twórców filmowej serii Robocop, może być zrealizowana w realnym świecie. Walką z przestępczością zajmą się bowiem specjalnie zaprojektowane roboty. Wbrew pozorom taki scenariusz wcale nie jest tak odległy, jak można by sądzić. Policja stanowa z Massachusetts testuje właśnie najnowsze roboty firmy Boston Dynamic.

Jest to pierwsza komenda policji w Stanach Zjednoczonych, wyposażona w taką technologię. Funkcjonariusze sprawdzali możliwości zrobotyzowanego psa o imieniu Spot, zaś testy prowadzono w okresie od sierpnia do listopada tego roku. Maszyny oczywiście nie posiadały na wyposażeniu żadnego uzbrojenia, jednak ich zastosowanie wzbudziło spore obawy społeczeństwa.

Roboty wynajęte policji na okres 90 dni, trafiły do oddziału saperów, którzy wykorzystywali je do inspekcji miejsc mogących stanowić zagrożenie. Wiadomo na pewno, że maszyn użyto w dwóch różnych incydentach.

Spot to maszyna posiadająca obudowę spełniającą standard IP54, która może działać w temperaturze od -20 do 45 stopni Celsjusza. Posiada dwie stereoskopowe kamery umożliwiające jej widzenie w promieniu 360 stopni, a na sobie może nieść ładunek o masie do 15 kg. Dzięki API robota można dostosować do określonych potrzeb, a więc nie musi tylko służyć policji. Jego funkcjonalność dzięki rozbudowanemu oprogramowaniu jest bowiem bardzo szeroka.

Boston Dynamics

Źródło

You may also like...