Brytyjczycy muszą zachipować wszystkie psy

W Wielkiej Brytanii wchodzi właśnie nowe prawo, nakazujące wszystkim właścicielom psów, by najpóźniej do kwietnia 2016 roku, wyposażyli je w chipy identyfikacyjne.

Chodzi o to, by łatwo można było zagubionego czworonoga zidentyfikować i wówczas dałoby się szybko odnaleźć jego właściciela. Chipowanie jest obowiązkowe, a jeśli jakiś pies nie będzie miał wszczepionego nadajnika, to jego właściciel zostanie ukarany grzywną w wysokości 500 funtów. Taka procedura polega na wszczepieniu pomiędzy łopatki psa chipa RFID wielkości ziarenka ryżu, który zawiera 15-cyfrowy kod zawierający 3-cyfrowy numer identyfikacyjny kraju oraz 12-cyfrowy, unikalny numer identyfikacyjny zwierzaka.

Informacje o zwierzakach oraz ich właścicielach zostaną zgromadzone w centralnej bazie danych. Gdy pies zgubi się, można będzie szybko odnaleźć jego właściciela i zwrócić zwierzaka.

Prawo na razie nie obejmuje kotów, ponieważ są to zwierzęta bardziej terytorialne od psów. Prawo nie będzie miało wpływu na zwierzęta wjeżdżające do Anglii, bowiem już od dawna każde z nich musi posiadać chip oraz aktualne dowody szczepień, bo w przeciwnym wypadku nie zostanie wpuszczone na terytorium kraju.

Źródło: Guardian.co.uk

You may also like...