CES 2013: Qualcomm pokazał nowego Snapdragona

Nie tylko Nvidia zaprezentowała w Las Vegas najnowszy chip do urządzeń mobilnych. Również firma Qualcomm, miała niespodziankę w postaci nowego modeli procesora Snapdragon S4 800.

Jeden z najpopularniejszych procesorów instalowanych w nowoczesnych smarfonach, będzie jeszcze wydajniejszy. Podczas targów poznaliśmy jego nową wersję – Snapdragon S4 800. Chip powstał w oparciu o architekturę Krait 400 i będzie produkowany w technologii 28 nm, zaś jego taktowanie wyniesie aż 2,3 GHz, co powinno znacznie poprawić wydajność sprzętu w wielowątkowych aplikacjach. W procesorze wykorzystano także szybszą pamięć LPDDR3 taktowaną zegarem 800 MHz.

Architektura Krait może nieco dziwić. Jego to autorska technologia Qualcomma, stworzona tak, aby byłą kompatybilna z instrukcjami procesorów ARM Cortex 9. Jednak Qualcomm poprawił w nim kilka elementów, czyniąc rdzenie znacznie szybszymi, w porównaniu do Cortexa A9.

Qualcomm zajął się także jednostką graficzną, zastępując Adreno 320 jego następcą – Adreno 330. Producent zapewnia, że wydajność jest większa o 100 procent, aczkolwiek na razie trudno te zapewnienia zweryfikować i będzie można to zrobić wówczas, gdy zostaną opublikowane pierwsze benchmarki.

Plusem jest to, że GPU, dzięki OpenCL API, może zajmować się także obliczeniami, które nie są związane z grafiką, co powinno poprawić ogólną wydajność systemu, w określonych operacjach odciążając główny procesor. Dzięki temu Snapdragon S4 800 ma być o co najmniej 75 procent szybszy niż S4 Pro.

Zaletą nowego procesora jest także możliwość dekodowania plików wideo w standardzie 4K, a dzięki podwójnemu procesorowi sygnałowemu, Snapdragon S4 800 będzie w stanie przetwarzać nawet zdjęcia o rozdzielczości 55 Mpix, Co prawda takie sensory nie są jeszcze dostępne w urządzeniach mobilnych, co oznacza, że moc obliczeniowa może zostać wykorzystana do przetwarzania obrazów 3D lub innych operacji.

Pierwsze urządzenia ze Snapdragonem S4 800, powinny pojawić się w sprzedaży już tego lata.

Źródło: Ubergizmo.com

You may also like...