Sztuczna inteligencja lekarzem? ChatGPT zdał egzamin lekarski
ChatGPT pokazuje kolejne niesamowite możliwości. Popularny chatbot zdał właśnie amerykański egzamin lekarski, a także biznesowy test MBA.
ChatGPT to najlepsza demonstracja możliwości sztucznej inteligencji i przedsmak tego co taka technologia zapewni nam w niedalekiej przyszłości. Popularny chatbot potrafi nie tylko tłumaczyć tekst z innych języków, ale również samodzielnie je tworzyć. I jest w tym na tyle dobry, że studenci zaczynają go wykorzystywać do pisania prac na zaliczenie przedmiotów.
ChatGPT lekarzem?
Nie są to bynajmniej jedyne możliwości tego narzędzia, a kolejne przykłady jego zastosowań są jeszcze bardziej zaskakujące. Jak donosi serwis Indiaexpress, chatbot pomyślnie zdał właśnie amerykański egzamin lekarski USMLE, który muszą zdać studenci medycyny, aby zostać licencjonowanymi lekarzami.
Egzamin dzieli się na trzy etapy dla różnych poziomów personelu medycznego i aby go zdać, studenci muszą poświęcić mnóstwo czasu na naukę. Tymczasem chatbot nie tylko go zaliczył, ale też zaoferował wyjaśnienia w jaki sposób doszedł do swoich odpowiedzi. Wprawdzie jego wyniki nie były szczególnie imponujące, gdyż uzyskał jedynie 50 procentową poprawność odpowiedzi.
Należy jednak podkreślić, że badacze opierali się na 376 publicznie dostępnych pytaniach z egzaminu z czerwca 2022 roku. Tymczasem baza danych ChatGPT obejmowała dane jedynie do 2021 roku, a więc mogła być mało aktualna. Badanie nie zostało jeszcze zweryfikowane przez niezależnych naukowców, ale to pokazuje, jak wielkie są możliwości sztucznej inteligencji
Interesujące jest również to, że ChatGPT zaliczył również biznesowy egzamin MBA opracowany przez profesora z Uniwersytetu Pensylwanii. Uzyskał przy tym całkiem niezłą ocenę między B- a B, co w naszym systemie oznacza 5. Odpowiedzi bota były doskonałe i wykonał świetną robotę w pytaniach dotyczących zarządzania operacjami oraz analizy procesów. Potrafił też wyjaśnić swe działania, a także dostosować odpowiedzi w reakcji na wskazówki człowieka.
Powyższe przykłady wyraźnie pokazują, że możliwości sztucznej inteligencji są bardzo duże i dopiero zaczynamy je poznawać. Trochę to jednak niepokojące, gdyż oznacza, że w przyszłości może zacząć przejmować coraz więcej zadań wykonywanych przez ludzi.
Technogadżet w liczbach