Chińczycy inwestują we własną Dolinę Krzemową

Nawigacja to chyba najlepszy wynalazek ostatnich lat, bez którego dziś nie da się żyć. Na razie mamy amerykański GPS, rosyjski GLONASS, a wkrótce pojawi się trzeci system nawigacji, nad którym pracują Chińczycy.

Państwo środka dotychczas korzystało z zachodnich systemów nawigacji, ale uznało, że lepiej posiadać własny, który uniezależni ich od imperialistycznej technologii. Dlatego też chiński rząd, wspólnie z internetowym gigantem Beidou, zainwestują 810 milionów dolarów w zbudowanie przemysłowego parku, będącego odpowiednikiem amerykańskiej Doliny Krzemowej, gdzie m.in. zostanie opracowany nowy system GPS.

Znajdzie tam miejsce od 30 do 50 firm, zaś sam park stanie w pobliżu miasta Tianjin, tuż obok Pekinu. Zakończenie jego budowy szacuje się na 2015 rok, a zgodnie z przewidywaniami analityków, już dwa lata później, powinien zapewnić przychód w wysokości 1,61 miliarda dolarów.

Beidou Strategic Emerging Industrial Park zajmie powierzchnię 270,000 m2, a więc nie będzie wielki. Pierwsze 20 firm rozpocznie swą działalność już we czerwcu.

Beidou obecnie pracuje nad zbudowaniem 10 satelitów, które będą obsługiwać chiński system nawigacji, jednak cały system działać ma w oparciu o 35 satelitów. Szacuje się, że projekt o wartości 25 miliardów dolarów, który na początku obejmie Chiny oraz Azję, do 2020 roku zostanie otwarty na resztę świata. Przewiduje się, że do tego czasu Beidou opanuje około 70-80 procent chińskiego rynku nawigacji satelitarnej.

Źródło: Chinadaily.com.cn

You may also like...