Chińczycy opracowali szkło twardsze od diamentu

Chińscy naukowcy opracowali zupełnie nowe szkło o nazwie AM-III. Stworzony przez nich produkt jest znacznie twardszy od diamentu i może mieć wiele przemysłowych zastosowań.

Nie od dziś wiadomo, że diament jest najtwardszym minerałem na naszej planecie. Oprócz wytwarzania biżuterii, ma więc wiele zastosowań przemysłowych i używa się go m.in., do produkcji niezwykle wytrzymałych pił oraz wierteł. Stosuje się go również w nożach do cięcia szkła, które przecina jak masło.

Szkło opracowanego przez chińskich naukowców byłoby jednak trudno przeciąć, gdyż to ono mogłoby spokojnie zarysować diament. Tamtejsi naukowcy opracowali bowiem szkło o roboczej nazwie AM-III, mające twardość większą od diamentu. Materiał o żółtym zabarwieniu wykonany w całości z węgla, na skali twardości Vickersa ma wynik 113 GPa. Dla porównania naturalny diament uzyskał wynik od 50 do 70 GPa, a niektóre elementy wykonane przez człowieka osiągają poziom 100 GPa.

Wytrzymałość to nie jedyne atuty nowego materiału. Choć jego wygląd nie jest zbyt atrakcyjny, to ma szerokie zastosowanie w przemyśle nowoczesnych technologii. Jest bowiem półprzewodnikiem prawie tak wydajnym jak krzem. Ta zdolność do dowolnego przenoszenia prądu elektrycznego czyni go silnym kandydatem do zastosowania w urządzeniach fotoelektrycznych. W tym również uzbrojenia, które musi działać w ekstremalnych warunkach, takich jak wysokie ciśnienie i temperatura.

Jest także idealnym materiałem do produkcji szyb kuloodpornych. Okno wykonane z AM-III może być od 20 do nawet 100 razy trwalsze od obecnie produkowanych modeli.

AM-III może być produkowany w różnych kształtach i rozmiarach. I w przeciwieństwie do diamentu, który ma słabe powierzchnie z powodu pojedynczego ustawienia atomów, nowy materiał jest twardy z każdej strony. Może mieć więc bardzo wiele zastosowań, aczkolwiek droga do jego masowej produkcji jest jeszcze dość daleka.

AM-III

Źródło

You may also like...