Chińska sonda Tianwen-1 przysłała pierwsze zdjęcie Marsa

Chińczycy opublikowali pierwsze zdjęcie Marsa, dostarczone przez wysłaną tam sondę Tianwen-1. Wykonała je kamera nawigacyjna zamontowana na rakiecie.

Chiny coraz lepiej sobie radzą w wyścigu o podbój kosmosu i mają już na tym polu spore osiągnięcia. Jednym z nich jest wysłanie na Marsa rakiety Tianwen-1.

Tianwen-1

Chińska Akademia Technologii Kosmicznych przekazała kilka szczegółów dotyczących pojazdu oraz jego podróży na Czerwoną Planetę. Poinformowano m.in., o ustawieniu się na właściwej pozycji orbity planety, a także zaprezentowano pierwsze jej zdjęcie, wykonane kamerą nawigacyjną. Do ich zrobienia posłużyła kamera TW-1. Jest w zasadzie niewielki satelita wyposażony w kamery oraz WiFi zapewniające komunikację z Tianwen-1.

Tianwen-1

Fotografię wykonano z odległości około 2,2 mln km od powierzchni Marsa. Natomiast w momencie gdy akademia opublikowała fotografię, statek znajdował się w odległości około 1,1 mln km od powierzchni.

Zdjęcia dostarczone przez jednostkę pokazują godne uwagi punkty orientacyjne znajdujące sie na planecie. Można na nim zobaczyć m.in., równinę Acidalia, Crysse Plain, Ziwu Plateau, Shiapareli Pit i Sailor Valley.

Tianwen-1

Administratorzy systemów odpowiedzialni za projekt zapewniają, że wszystkie systemy sondy są w pełni sprawne.

Źródło

You may also like...