Nowe gogle AR Apple nie będą sprzętem dla każdego

Najnowsze doniesienia na temat googli Apple zdradzają kilka szczegółów technicznych oraz cenę. Według nich sprzęt będzie miał ekrany 8K, a jego cena wyniesie 3000 dolarów.

W 2017 roku po raz pierwszy usłyszeliśmy, że Apple pracuje nad goglami wykorzystującymi technologię rzeczywistości rozszerzonej. Były to jedynie niepotwierdzone przecieki, gdyż koncern pracował nad nimi w tajemnicy i dbał o to, by żadne szczegóły nie ujrzały światła dziennego.

Gogle Apple to sprzęt dla deweloperów

Premiera nowego produktu odbędzie się prawdopodobnie w 2022 roku, więc zaczynają pojawiać się raporty ujawniające czego możemy oczekiwać. Najważniejszą informacją jest to, że nie będzie to gadżet przeznaczony na rynek konsumencki, jak Oculus Rift, czy też Valve Index. Apple adresuje go bowiem przede wszystkim dla deweloperów oraz entuzjastów z dużym portfelem, którzy chcieliby wypróbować coś przełomowego.

Najnowszy raport sugeruje, że gogle będą miały sensor LiDAR, wykorzystywany przez firmę w iPadach oraz iPhone’ach. Zestaw otrzyma również dwa wyświetlacze o rozdzielczości 8K. Natomiast technologia śledzenia wzroku umożliwi zaawansowane renderowanie, co pozwoli zmniejszyć obciążenie procesora graficznego bez zauważalnego spadku jakości. Obraz zostanie bowiem wyrenderowany w pełnej rozdzielczości tylko w obszarze, na którym skupione są oczy użytkownika.

Ekrany 8K i LiDAR’y

Kilka czujników LiDAR posłuży natomiast do mapowania pokoju, a także śledzenia ruchów całego zestawu. Apple ponoć eksperymentuje także z kilkoma systemami sterowania. Jeden z pomysłów wykorzystuje śledzenie dłoni, inny natomiast śledzenie wzroku. Jednym z pomysłów jest również specjalne pokrętło z boku zestawu, które raporty opisują jako “naparstek”.

Firma z Cupertino samodzielnie zaprojektuje także procesor, który będzie napędzał całe urządzenie. Budową będzie zbliżony do układu M1, ale zapewni większą mocą obliczeniową. Natomiast dla zachowania niskiej masy całego sprzętu, na zewnątrz pojawi się materiał siatkowy.

Najmniej przyjemną informacją dotyczącą nowego produktu jest jednak jego cena. Według przecieków gogle mają kosztować około 3000 dolarów. Nie jest to oczywiście kwota, jaką zapłaciłby przeciętny konsument. Jeśli jednak porównamy ją do 3500 dolarów, jakie trzeba wydać na Microsoft HoloLen, to nie wydaje się już kwotą tak wysoką.

Według najnowszych raportów premiera gogli odbędzie się już w przyszłym roku. Mamy więc sporo czasu na lepsze poznanie nowego sprzętu.

Apple

Źródło

You may also like...