Pierwszy chiński teleskop będzie lepszy od teleskopu Hubble’a

Chiny planują umieścić na orbicie swój pierwszy teleskop do obserwacji kosmosu. Xuntian zacznie działać w 2024 roku i będzie miał szersze pole widzenia od teleskopu Hubble’a.

Chiny coraz lepiej radzą sobie na polu eksploracji kosmosu. Wysłali już łazik na Księżyc oraz sondę na Marsa, a także mają własną stację kosmiczną. Wkrótce będą także mieli pierwszy teleskop, który pozwoli im lepiej obserwować otaczający nas wszechświat. Instrument nazywa się Xuntian i zacznie funkcjonować w 2024 roku.

W odróżnieniu od najnowszego teleskopu NASA, który znajduje się w odległości 1,5 mln km od Ziemi, Xuntian będzie umieszczony znacznie bliżej. Teleskop ma orbitować w pobliżu chińskiej stacji kosmicznej, co znacznie zmniejszy koszty i ułatwi jego serwisowanie. Żywotność instrumentu zaplanowano na 10 lat, z możliwością przedłużenia.

Xuntian

Urządzenie będzie miało rozmiar autobusu i masę około 10 ton, a na jego pokładzie znajdą się zawansowane detektory. Instytut Optyki, Mechaniki Precyzyjnej i Fizyki Changchun przy Chińskiej Akademii Nauk (CAS) podobno obecnie opracowuje już jego prototyp. Teleskop będzie się składał z pięciu aparatów obserwacyjnych, w tym modułu Xuntian, modułu terahercowego, wielokanałowego urządzenia do obrazowania, integralnego spektrografu pola oraz koronografu do obrazowania planet pozasłonecznych.

Większość obserwacji będzie prowadzona przez moduł Xuntian, czyli kamerę o szerokim polu widzenia. Kamera modułu Xuntian posiadająca 2,5 mld pikseli będzie miała podobną rozdzielczość do Hubble’a, ale za to 300 razy większe pole widzenia. Podczas 10 lat swojej działalności będzie mogła zbadać o 40 procent większą powierzchnię nieba.

Podobnie jak Webb i Hubble, Xuntian zaprojektowano m.in., do badania właściwości ciemnej materii, ciemnej energii i ewolucji wszechświata.

Źródło

You may also like...