Chiny i Rosja wspólnie zbudują stację badawczą na Księżycu

Chiny i Rosja zacieśniają współpracę dotyczącą eksploracji kosmosu. Oba mocarstwa poinformowały o planach wspólnej budowy stacji badawczej na Księżycu.

Amerykanie dzięki takim firmom jak SpaceX oraz Blue Origin coraz lepiej radzą sobie na polu eksploracji kosmosu. Coraz doskonalsze rakiety oraz nowoczesne instrumenty naukowe ułatwiają bowiem badanie planet naszego Układu Słonecznego. Sukcesy w tej materii osiąga także Europa oraz Indie, więc Rosja i Chiny nie chcą być gorsze i zapowiadają realizację wspólnych projektów.

Rosyjska agencja kosmiczna Roscosmos poinformowała właśnie o podpisaniu umowy z Chińską Narodową Administracją Kosmiczną dotyczącą eksploracji kosmosu. W ramach tej umowy, oba mocarstwa planują budowę eksperymentalnego ośrodka badawczego na Księżycu lub jego orbicie. Międzynarodowa Naukowa Stacja Księżycowa prowadziłaby multidyscyplinarne i wielofunkcyjne prace badawcze, w tym badanie naturalnego satelity naszej planety.

Według agencji Roscosmos na nowej stacji będą przeprowadzane podstawowe eksperymenty badawcze. Agencja chce również dowiedzieć się czy możliwe będą długoterminowe operacje bez obsady i obecności człowieka na Księżycu. Oba mocarstwa zapewniają też, że stacja będzie otwarta dla wszystkich zainteresowanych krajów i partnerów międzynarodowych.

Na razie jednak nie wyznaczono żadnego harmonogramu działań, więc nie wiadomo jak szybko rozpocznie się planowanie oraz budowa nowej stacji. Oba kraje zapewniają jednak, że współpraca będzie odbywać się w ramach chińskiej misji księżycowej Chang’e-7, jak również rosyjskiej misji orbitalnej statku kosmicznego Luna-Resurs-1. Chang’e-7 znajdzie się nad południowym biegunem Księżyca w 2024 roku.

Chiny

Źródło

You may also like...