Chińskie pociągi są coraz ciekawszą alternatywą dla samolotów

Chińczykom udało się pobić kolejny rekord prędkości rozwijanej przez pociąg. Ich nowy Maglev rozpędził się do nieco ponad 600 km/h, co sprawia że kolej staje się coraz ciekawszą alternatywą dla samolotów pasażerskich.

Jeśli chcemy szybko dostać się do miasta zlokalizowanego na drugim końcu kraju lub leżącego w innym państwie, wybieramy samolot. Jest to obecnie najszybszy środek transportu, który nie jest jednak pozbawiony pewnych wad.

Przede wszystkim lotniska leżą dość daleko od centrum miasta, więc dostanie się na nie zabiera trochę czasu. Poza tym w terminalu musimy pojawić się na wiele minut przed odlotem, by przejść odprawę. Obecnie musimy się godzić na takie niedogodności, ale być może za kilka lat nie będzie to już problemem. Coraz szybsze pociągi stają się bowiem ciekawą alternatywą dla transportu lotniczego, pozbawioną tych wszystkich wad.

Jeszcze do niedawna pociągi nie mogły się równać z samolotem osiąganymi prędkościami. Ta różnica zaczyna jednak powoli się zacierać. Szczególnie w przypadku Chin, które inwestują mnóstwo pieniędzy w rozwój pociągów typu maglev.

Właśnie miał miejsce kolejny test prototypu najnowszego pociągu opracowanego przez inżynierów rządowej firmy China Railway Rolling Stock Corporation. Podczas sprawdzianu udało się uzyskać imponującą prędkość nieznacznie przekraczającą 600 km/h.

To oczywiście dużo mniej od prędkości podróżnej samolotów, wynoszącej około 900 km/h. Doliczając jednak czas potrzebny na odprawę, start i lądowanie, taki pociąg byłby znacznie szybszy. Dla przykładu, aktualnie podróż samolotem z Pekinu do Szanghaju trwa łącznie 4 godziny i 30 minut. Tymczasem pociąg skróciłby ją do 3 godzin i 30 minut, co daje aż godzinę oszczędności.

Na razie nowy pociąg jest prototypem. Ale jak wiemy czas to pieniądz, więc Chiny nie zamierzają długo czekać na wprowadzenie go do użytku. Jego seryjna produkcja rozpocznie się w 2021 roku.

maglev

Źródło: Cnn.com

You may also like...