Chiny wystrzeliły pierwszy moduł stacji kosmicznej Tiangong
Plan Chin dotyczące budowy własnej stacji kosmicznej Tiangong jest coraz bliższy realizacji. Właśnie wystrzelono w kosmos pierwszy jej moduł, który trafił na niską orbitę naszej planety.
Już wkrótce nad naszymi głowami będzie krążyła nie tylko Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Wkrótce dołączy do niej podobny obiekt budowany przez Chin. Mocarstwo właśnie wystrzeliło w kosmos pierwszy moduł stacji Tiangong, rakieta poleciała z z kosmodromu zlokalizowanego na jednej z wysp w prowincji Hainan.
Moduł waży 22 tony i będzie rdzeniem stacji, która w tłumaczeniu nazywa się “Niebiański Pałac”. To właśnie w nim astronauci przebywający na pokładzie tej konstrukcji, będą spędzali większość czasu. Moduł jest bardzo obszerny, gdyż ma mniej więcej rozmiary sporego budynku i może pomieścić maksymalnie sześciu astronautów. Oczywiście konstruktorzy stacji zadbali o odpowiednie warunki do życia, dlatego na pokładzie modułu znajduje się system recyklingu wody.
W nadchodzących tygodniach Chiny planują kolejne misje, które dostarczą do stacji nie tylko zapasy, ale również trzech astronautów. Zakończenie jej budowy zaplanowano na przyszły rok. Gdy będzie już ukończona, ważyć ma łącznie 100 ton. Konstrukcja nie może jednak równać się wielkością z ISS, gdyż jej rozmiary wyniosą jednie 25 procent rozmiarów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Dodam jeszcze, że nad stacją Tiangong, oprócz Chin pracują jeszcze naukowcy z 16 innych krajów. Stacja będzie też udostępniana innym krajom, które będą mogły wysyłać na nią swych inżynierów w celu przeprowadzania eksperymentów.
Technogadżet w liczbach