Chrome dostanie nową funkcję ochrony. Ostrzeże przed lipnymi subskrypcjami

Google zamierza wyposażyć Chrome w kolejną funkcję ochronną. Tym razem przeglądarka będzie bronić użytkownika przed stratą pieniędzy wyłudzonych na podejrzane subskrypcje.

Producenci różnego oprogramowania coraz chętniej przechodzą na model subskrypcyjny. Jest dla nich bardziej korzystny, ponieważ zapewnia stały przypływ dochodów w porównaniu do jednorazowej opłaty.

Niestety lukratywna natura nowego modelu biznesowego sprawia, że próbują ją wykorzystać różnego rodzaju oszuści. Stosując różnego rodzaju sztuczki, próbują podstępem zmusić konsumenta do opłacenia lipnej subskrypcji. Klient nawet się nie zorientuje, kiedy wykupi abonament, gdyż taka zgoda jest przemyślnie ukryta. A nawet jeśli szybko się zorientuje, to i tak opłata za pierwszy miesiąc zwykle wyjdzie z jego konta.

Czasem niektóre strony mobilne wymagają od użytkownika wpisania numeru telefonu by przejść dalej. Teoretycznie w naszej głowie powinna już zapalić się czerwona lampka ostrzegawcza, ale nie każdy jest świadomy tego, że może to być podejrzane. Może to bowiem skończyć nieświadomą zgodą na subskrypcję.

Oczywiście takie działanie nie zawsze jest oszustwem, jednak czasem może nim być. Dlatego najnowsza wersja przeglądarki Chrome 71, będzie w takich przypadkach ostrzegać użytkownika. Na ekranie pojawi się wówczas odpowiedni komunikat. Jeśli strony będą chciały uniknąć jego wyświetlania, będą musiały postępować zgodnie z praktykami Google.

Oznacza to umieszczenie w widocznym miejscu informacji o płatnościach, podczas procesu rejestracji. W ten sposób klienci będą wiedzieć, że zapisanie się do usługi wiąże się z koniecznością ponoszenia opłat.

Chrome

Źródło: Engadget.com

You may also like...