Nowa wtyczka do Chrome sprawdzi czy nasze hasło jest bezpieczne

Do przeglądarki Chrome pojawiła się nowa wtyczka Password Checkup. To przydatne narzędzie, które sprawdzi czy nasze hasło nie zostało wykradzione przez hakerów.

Hakerzy z roku na rok stają się coraz bardziej zuchwali i nieustannie włamują się do różnego rodzaju serwisów, wykradając hasła i loginy. Przeciętny użytkownik komputera nie ma nawet pojęcia, że jego hasło zostało wykradzione przez cyberprzestępców. Tymczasem jest to bardzo niebezpieczne. Jeśli używamy tego samego hasła do wielu różnych usług, wzrasta szansa na to, że haker włamie się do naszych kont.

Google opracowało więc narzędzie, dzięki któremu od razu dowiemy się, jeśli nasze hasło wycieknie do sieci. Jest nim wtyczka o nazwie Password Checkup, zaprojektowana dla przeglądarki Chrome. Nowa wtyczka porównuje używane przez nas loginy oraz hasła z bazą danych 4 mld loginów, które już wyciekły do sieci. Jeśli wtyczce uda się znaleźć w niej nasze hasło, wówczas automatycznie nas o tym powiadomi sugerując równocześnie jego zmianę.

Trzeba jednak pamiętać, że aby funkcja mogła działać, musimy wysłać nasze hasła i logiczny do Google, a to nie jest zbyt bezpieczne. Koncern twierdzi jednak, że nie ma powodów do obaw. Cała transmisja wtyczki jest bowiem szyfrowana, zaś koncern nie widzi samych danych. Ostrzeżenia generowane są bowiem lokalnie na komputerze użytkownika.

Jeśli jednak nie ufamy koncernowi na tyle, by przekazywać mu nasze hasła, zawsze możemy skorzystać z takiego serwisu jak Haveibeenpwned. Oferuje nam podobną funkcjonalność.

Chrome

Źródło: Blog.google

You may also like...