Chrome wypowiada wojnę wideo z autoplay

Przeglądarka Chrome już wkrótce dostanie nowe narzędzie, które skupi się na walce z automatycznym odtwarzaniem filmów. Tym razem narzędzie zajmie się wideo, które zaczynają odtwarzać się z dźwiękiem.

Każdy posiadacz komputera doskonale wie, jak wielkim problemem może być funkcja autoodtwarzania, którą Google lansuje na portalu YouTube. Często zaskakuje nas głośnym dźwiękiem, co w przypadku otwartych kilku zakładek, stanowi poważny problem. W panice próbujemy bowiem znaleźć zakładkę, na której właśnie zaczęło się odtwarzać jakieś wideo. Znacznie gorzej jest gdy akurat mamy słuchawki, bo wtedy dostajemy głośnym dźwiękiem po uszach.

Rozwiązaniem tych problemów może być przeglądarka Chrome. Już w zeszłym roku Google zapowiedziało, że narzędzie to będzie blokować automatyczne odtwarzanie wideo. Teraz jednak koncern poszedł jeszcze dalej i zamierza zablokować odtwarzanie z dźwiękiem. Firma rozszerzyła bowiem kryteria określające czy wideo może zostać automatycznie odtworzone. W przypadku funkcji autoplay, materiał musi być wyciszony lub nie może zawierać dźwięku. Innymi słowy, jeśli jakieś wideo zacznie odtwarzać się w tle, nie przestraszy nas już głośnymi dźwiękami. Oczywiście jeśli użytkownik zechce, będzie mógł dźwięk przywrócić, klikając na zakładkę ze stroną.

Firma zapowiada, że nowa funkcja będzie działać bardziej inteligentnie i samodzielnie ustali kiedy może odtworzyć wideo. Weźmie pod uwagę możliwości urządzenia użytkownika w zakresie dekodowania obrazu i dźwięku, rozdzielczość oraz przepustowość łącza. Brzmi ciekawie, ale na razie nie wiadomo jak to będzie działać w praktyce.

Zapowiedziane zmiany nie są na razie dostępne dla wszystkich użytkowników, gdyż są częścią Chrome 66. Mogą więc korzystać z nich tylko uczestnicy programu beta testów. Nowa funkcja wejdzie więc do użytku dopiero za jakiś czas.

Chrome

Źródło: 9to5google.com

You may also like...