DARPA testuje nowoczesną technologię dronów

Agencja DARPA zaprezentowała wideo z kolejnego testu programu OFFSET. Jest to projekt wykorzystujący rój zrobotyzowanych dronów latających, które wzajemnie ze sobą współpracują.

Amerykańskie wojsko już od dawna wykorzystuje drony w swych działaniach. Latający sprzęt służy do zwiadu oraz działań ofensywnych. Ostatnio jednak w wojskowych laboratoriach prowadzi się prace nad znacznie nowocześniejszymi, mniejszymi i bardziej autonomicznymi dronami. Wyspecjalizowane urządzenia przydadzą się zwłaszcza jednostkom specjalnym, ale to też nie wszystkie pomysły, które są obecnie realizowane.

Agencja DARPA odpowiedzialna za najciekawsze wojskowe gadżety, pracuje obecnie nad programem OFFSET (OFFensive Swarm-Enabled Tactics). Celem tego projektu jest stworzenie dronów, które będą współpracowałyby ze sobą przy wykonywaniu różnych zadań. Taki rój kilkudziesięciu lub kilkuset maszyn mógłby bardzo efektywnie wspomagać żołnierzy na polu bitwy.

Największą zaletą takiej technologii jest znacznie trudniejsza eliminacja wykorzystywanych przez żołnierzy dronów. Pojedynczego drona możemy bowiem łatwo strącić, ale w przypadku roju zniszczenie jednej jednostki nie obniża sprawności systemu. Inne przejmują bowiem jej zadania. W dodatku taki rój lepiej sprawdza się podczas działaniach w mieście, gdyż duża grupa urządzeń zapewnia lepszą orientację w terenie.

DARPA pokazała właśnie wideo z kolejnego testu nowego programu. Test przeprowadzono w czerwcu w Georgii, a pokazanym filmie możemy zobaczyć w jaki sposób roboty jeżdżące i latające analizują otoczenie, by następnie odnaleźć, a następnie zabezpieczyć dwa bloki. Zaprezentowany sprawdzian jest drugim z sześciu planowanych. Inżynierowie agencji zapewniają, że w kolejnych podniosą ich złożoność.


Oczywiście DARPA nie tylko pracuje nad rozwojem systemu roju dronów. Projektuje także metody metodami jego zwalczania. Przeciwnik zapewne również będzie korzystał z tej technologii, dlatego inżynierowie agencji pokazali niedawno system THOR. Jest to emiter mikrofal, zaprojektowany do zwalczania wrogich rojów dronów.

DARPA

Źródło: YouTube.com

You may also like...