Darwin MX Pro to nowoczesny mikroskop na Androidzie, który pokocha każdy miłośnik biologii
BeaverLab Tech uruchomiło na Kickstarterze zbiórkę funduszy na nowy cyfrowy mikroskop Darwin MX Pro. Urządzenie zasilane Androidem 13, może powiększyć obraz nawet 2200 razy.
Każdy kto uwielbia biologię i chciałby nadal rozwijać się w tym kierunku, potrzebuje mikroskopu. Dawniej były to urządzenia mało dostępne i bardzo drogie, ale rozwój technologii całkowicie to zmienił. Dziś tego typu urządzenia są nie tylko cyfrowe, a więc znacznie wygodniejsze w obsłudze, ale też dużo tańsze. Ich przykładem jest Darwin MX Pro, który właśnie pojawił się na Kickstaterze.
Darwin MX Pro nowoczesnym mikroskopem cyfrowym
Ta nowinka technologiczna jest dziełem firmy BeaverLab Tech i zaprojektowano ją w taki sposób, aby była nie tylko wygodna w obsłudze, ale również funkcjonalna. Mikroskop obsługuje się więc z poziomu 9-calowego dotykowego ekranu IPS, zaś jego pracą zarządza Android 13. Korzystanie ze sprzętu jest więc bardzo proste i przypomina obsługę typowego smartfona lub tabletu.
Mikroskop wykorzystuje wielowarstwowe soczewki optyczne, które pomagają zmniejszyć odblaski i odbicia, zapewniając lepszy kontrast obrazu. Trzy zestawy soczewek, umożliwiają optyczne powiększenie 16x, 60x i 100x oraz zintegrowane powiększenie systemowe 100x, 800x i 2200x. Oś X i Y, podstawy mikroskopu można regulować w zakresie +/- 5 mm, a oś Z, w zakresie 40 mm.
Funkcjonalność i wygoda obsługi
Preparaty oświetlane są od góry i doły białymi diodami LED, co zapewnia lepszą ich widoczność. Urządzenie może dodatkowo emitować światło RGB, aby w ten sposób ujawnić wewnętrzne struktury próbek, których nie widać w samym białym świetle. Wbudowane narzędzia do mapowania i badania, upraszczają natomiast liczenie komórek.
Do obrazowania próbek zastosowano czujnik 1/3 cala o rozdzielczości 2560 x 1440 i rozmiarze piksela 2 μm. Obrazy są zapisywane jako pliki JPG o rozdzielczości 2560 x 1440, a dodatkowo sprzęt nagrywa także filmy w formacie MP4, o rozdzielczości 2560 x 1440 i szybkości 30 kl./s. Materiały zapisuje następnie na pamięci eMMC o pojemności 8 GB. Obraz próbek wyświetlany jest na ekranie dotykowym o rozdzielczości 1024 x 600, ale można go również przesyłać przez Wi-Fi na zewnętrzne monitory lub telewizory. Dzięki temu więcej próbki może oglądać równocześnie więcej osób.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej na temat mikroskopu Darwin MX Pro, to zapraszam na stronę Kickstartera. Możecie tam również złożyć zamówienie na własny egzemplarz. Gadżet pojawi się w sprzedaży w styczniu przyszłego roku i obecnie oferowany jest w promocyjnej cenie 249 dolarów (ok. 1010 zł). Jego rynkowa cena wynosi jednak 499 dolarów (ok. 2025 zł), więc warto pospieszyć się z podjęciem decyzji.
Technogadżet w liczbach