Kultowy Doom uruchomiony na traktorze firmy John Deere

Podczas odbywającej się w Las Vegas hakerskiej konferencji Def Con, zaprezentowano nowe możliwości sprzętu rolniczego. Jeden z hakerów uruchomił na traktorze grę Doom.

Współczesne traktory znacznie różnią się od pojazdów produkowanych kilkadziesiąt lat temu. Obecnie są to bardzo zaawansowane technologicznie urządzenia, wyposażone w dużą liczbę wyświetlaczy i komputerów czuwających nad działaniem wszystkich narzędzi i systemów. Krótko mówiąc są to jeżdżące komputery, których możliwości moją ułatwiać typowe prace rolne.

Podczas konferencji Def Con, ekspert ds. bezpieczeństwa z Sick Codes, zaprezentował grę Doom uruchomioną na traktorze John Deere 4240. Haker twierdzi, że przygotowania do tego projektu zajęły wiele miesięcy i wymagały włożenia w to masy pracy.

Trzeba było bowiem przeprowadzić jailbreak systemu Linux, z którego korzysta traktor. Samą grę rzecz jasna także zmodyfikowano, miejsce akcji zastępując polem kukurydzy, na którym gracz niszczył wrogów siedząc na traktorze. Było to konieczne, gdyż sterowanie odbywało się poprzez kierownicę traktora. Końcowy efekt możecie zobaczyć na wideo opublikowanym na Twitterze.

Co ciekawe, haker nie tylko przeprowadził jailbreak traktora, by uruchomić na nim Dooma. Zaprezentował również nowy jailbreak dający mu bezpośredni dostęp do roota systemu ciągnika. Exploit może pomóc rolnikom obejść blokadę oprogramowania uniemożliwiającą samodzielną naprawę traktora. Jest to rzecz, za którą firma John Deere była wielokrotnie krytykowana.

Ekspert był w stanie uzyskać 1,5 GB logów, które dealerzy mogą wykorzystywać do identyfikacji oraz diagnozowania problemów z traktorem. Dostęp do roota uzyskał natomiast poprzez przylutowanie sterowników bezpośrednio do płyty głównej traktora.

Niestety bez odpowiedniego sprzętu uzyskanie takiego dostępu nie jest takie łatwe. Sick Codes twierdzi jednak, że możliwe będzie opracowanie narzędzia wykorzystującego luki, w celu łatwiejszego wykonania takiego jailbreak’u.

Doom

Źródło

You may also like...