Zmiennokształtny dron pomoże w misjach ratowniczych. Taka maszyna wciśnie się wszędzie

Szwajcarscy naukowcy opracowali nowy typ drona idealnego do akcji ratowniczych. Dzięki możliwości zmiany swego kształtu, wciśnie się w każdą ciasną przestrzeń.

Drony to nie tylko gadżety to zabawy. Coraz częściej wykorzystuje się je bowiem w misjach poszukiwawczo-ratowniczych. Możliwość latania pozwala bowiem szybko zbadać duży obszar, zaś dzięki kamerom termowizyjnym mogą pracować również w nocy, sprawniej wyszukując zaginionych. Tego typu sprzęt mógłby też być bardzo pomocny w poszukiwaniach ocalałych z katastrof budowlanych. Gdyby nie fakt, że bezzałogowiec nie jest w stanie operować w ciasnych przestrzeniach.

Dzięki wysiłkom szwajcarskich inżynierów udało się tę wadę zlikwidować. Badacze z Uniwersytetu w Zurichu oraz Politechniki w Lozzannie opracowali nowy typ drona potrafiącego zmieniać swój kształt. Maszyna imituje zachowanie ptaka, który potrafi zredukować swe rozmiary, aby wlecieć do ciasnych przestrzeni.

Drony został zaprojektowany w taki sposób, by posiadał dużą dozę autonomii. W ten sposób każdy z czterech jego rotorów może pracować całkowicie niezależnie. Zamontowano je na ruchomych ramionach, które przy pomocy serwomotorów mogą składać się wokół ramy.

Standardowo maszyna ma więc kształt litery X, gdy wszystkie jej ramiona są rozpostarte. Kiedy jednak napotka wąskie przejście, może przełączyć swój kształt na literę H, albo też maksymalnie zbliżyć wirniki do obudowy, uzyskując literę O. Potrafi również zmienić kształt na przypominający literę T, jeśli zajdzie konieczność maksymalnego zbliżenia pokładowej kamery do obiektu.

Na razie prace nad dronem są jeszcze na bardzo wczesnym etapie, ale naukowcy już mają ustalony kierunek ich rozwoju. Planują usprawnić strukturę maszyny w taki sposób, by składała się we wszystkich trzech wymiarach. Chcą także opracować specjalny algorytm, który w przyszłości zapewni maszynie pełną autonomię i swobodę w podejmowaniu decyzji o zmianie kształtu. W ten sposób dron będzie mógł samodzielnie wykonywać powierzone mu zadania, takie jak przeszukiwanie budynków.

A jak działa maszyna w obecnym kształcie, pokazuje poniższe wideo.

drona

Źródło: YouTube.com

You may also like...