Nowa technologia przyspieszy drukowanie 3D

Badacze z Wyss Institute na Harwardzie opracowali nową technologię, która pozwoli znacznie przyspieszyć druk 3D. Dzięki temu bardziej skomplikowane przedmioty będą powstawały znacznie szybciej.

Druk 3D to bez wątpienia jeden z najważniejszych wynalazków ostatnich lat. Możliwość stworzenia przedmiotu o praktycznie dowolnym kształcie i z różnych materiałów, bardzo przydaje się wielu firmom. Problemem jest jednak czas wydruku. O ile w przypadku prostych przedmiotów jest on w miarę akceptowalny, to drukowanie skomplikowanych obiektów trwa już przez wiele godzin.

Naukowcy z Wyss Institute na Harwardzie stworzyli jednak zupełnie nową technologię, która pozwoli znacząco zredukować ten czas. Ich technologia nazywa się MM3D i wykorzystuje wysokociśnieniowe zawory. Dzięki nim możliwe jest błyskawiczne przełączanie się pomiędzy ośmioma różnymi materiałami do drukowania, co umożliwia tworzenie bardziej skomplikowanych kształtów. Według konstruktorów, każdy zawór może przełączać materiał 50 razy na sekundę, a więc znacznie szybciej niż jest w stanie to zaobserwować ludzkie oko.

druk 3D

Takie przełączanie znacznie przyspiesza proces druku z wykorzystaniem różnych materiałów. Naukowcy twierdzą, że trwa to tylko ułamek czasu, jakiego obecnie potrzeba na druk 3D z użyciem tradycyjnych metod, czyli jedno i wielodyszowych głowic.

Podczas testów technologii MM3D, naukowcy stworzyli miękkiego robota w kształcie krocionoga, złożonego ze sztywnych i miękkich elastomerów. Maszyna była w stanie poruszać się z prędkością 2,5 cm na sekundę, równocześnie niosąc na plecach ciężar o masie ośmiokrotnie przekraczającej jej własną. Co więcej, mogła się łączyć z innymi robotami, zwiększając w ten sposób swą ładowność.

druk 3D

Na razie możliwości technologii MM3D są nieco ograniczone. Naukowcy będą jednak prowadzić dalsze prace badawczo-rozwojowe, ciągle podnosząc użyteczność swego wynalazku. Wówczas będą w stanie za jednym podejściem tworzyć jeszcze bardziej złożone struktury. Jak wygląda drukowanie z wykorzystaniem nowej technologii, zobaczycie na tym wideo.

Źródło

You may also like...