Wojskowa technologia pomoże ofiarom klęsk żywiołowych

Amerykańskie wojsko opracowało technologię, która może przyspieszyć budowę infrastruktury baz. Z użyciem drukarki 3D, stworzono betonowe baraki w ciągu zaledwie 40 godzin.

Obecnie stosowane metody budowy domów są niezwykle czasochłonne, a przez to bardzo kosztowne. Czas robotników pracujących przy budowie nie jest bowiem tani, więc cena postawienia domu staje się bardzo wysoka. A to z kolei powoduje, że własny dom jest poza zasięgiem wielu z nas.

Od kilku lat pracuje się więc nad wykorzystaniem technologii druku 3D do budowy konstrukcji mieszkalnych. Sporego osiągnięcia na tym polu dokonali inżynierowie amerykańskiej armii, którzy są w stanie dosłownie wydrukować betonowe baraki, w czasie krótszym niż 40 godzin. Do tego celu wykorzystano jedną z największych na świecie drukarek 3D, przeznaczonych do budowy dużych konstrukcji.

Osiągnięcie jest niebywałe, gdyż pozwoli w przyszłości znacznie skrócić czas budowy baz wojskowych. Dotychczas do budowy drewnianych baraków potrzeba było 10 żołnierzy, zaś cały proces zajmował około pięciu dni. Zastosowanie drukarki 3D, pozwoli nie tylko znacznie skrócić ten czas. Betonowe baraki są dodatkowo znacznie wytrzymalsze, co w przypadku baz zlokalizowanych w strefach konfliktów zbrojnych ma istotne znaczenie.

Co ważne, takie budowle mogą być nie tylko użyteczne w walce. Wojsko często pomaga bowiem ludziom podczas różnego rodzaju klęsk żywiołowych. Dzięki nowej koncepcji będzie można szybko zapewnić tymczasowe schronienie osobom, których domy zostały niszczone przez trzęsienie ziemi lub powódź.

drukarki 3d

Źródło: Marines.mil

You may also like...