Dublin planuje modularne domy dla bezdomnych
Problem bezdomności istnieje praktycznie w każdym państwie, jednak w odróżnieniu od Polski inne kraje starają się temu zaradzić. Dublin planuje budowę modularnych domów z przeznaczeniem dla osób, które straciły dach nad głową.
Jak wynika z danych Dublin Region Homeless Executive z sierpnia bieżącego roku, w tym mieście 607 rodzin nie miało domu nad głową. Miasto zdecydowało się udzielić im pomocy i chce wykorzystać w tym celu projekty modularnych domów. Można je będzie postawić bardzo szybko i przede wszystkim tanio, zapewniając wszystkim potrzebującym tymczasowe lokum.
Do programu zgłoszono łącznie sześć różnych konstrukcji pochodzących od różnych projektantów. Ich powierzchnia wynosi od 46 do 81 m kw., a każda z nich posiada dwie sypialnie, kuchnię połączoną z salonem, spiżarnię oraz łazienkę. Wszystkie powstały z myślą o użytkowaniu przez rodzinę, a ich średnia żywotność wynieść ma około 30 lat, przy czym niektóre domy mają służyć nawet 60 lat.
Takie konstrukcje to wiele zalet, gdyż składa się je z prefabrykowanych modułów, więc montaż trwa zaledwie kilka dni. 90 procent elementów takiego domu jest gotowych zanim zostanie dostarczonych na miejsce przeznaczenia, a jeden z konstruktorów twierdzi nawet, że dziennie może postawić do ośmiu takich domów.
To zdecydowanie lepszy pomysł, niż kontenery, w których mieszkają powodzianie. Jak widać na załączonych zdjęciach, domy są luksusowo wyposażone, a także w pełni funkcjonalne. Ich cena z pewnością także będzie konkurencyjna, choć na razie producenci tych konstrukcji jej nie podają, twierdząc jedynie, że po rozpoczęciu seryjnej produkcji powinna być jeszcze niższa.
Źródło: Homelessdublin.ie
Technogadżet w liczbach