Nowy dysk SSS od ADATA nigdy się nie przegrzeje

XPG Project NeonStorm to ciekawy pomysł na to, by chronić nasz dysk SSD przed przegrzaniem. Nośnik wyposażono w fabryczny zestaw chłodzenia cieczą.

Dysk SSD nie generuje wprawdzie hałasu podczas pracy, ale generuje sporo ciepła. Nie każdy zdaje więc sobie sprawę z tego, że trzeba je chłodzić podobnie jak procesor lub kartę graficzną. Producenci płyt głównych wprawdzie często wyposażają je w radiatory, jednak w przypadku bardziej intensywnego użytkowania może to nie wystarczyć. Firma Adata stworzyła więc dysk XPG Project NeonStorm, wyposażony w fabrycznie zamontowane chłodzenie wodne.

Nośnik 5-tej generacji jest niezwykle szybki. Jak podaje producent, jego prędkość odczytu/zapisu wynosi odpowiednio 14 000 MB/s i 12 000 MB/s. Idealnie nadaje się więc nie tylko do grania, ale też pracy wymagającej szybkich nośników, takich jak obróbka wideo oraz grafiki. Do takich zadań spisze się idealnie, tym bardziej że, będzie oferowany w wersjach o pojemności do 8 TB.

XPG Project NeonStorm
Źródło: Adata

Największym atutem sprzętu jest jednak system chłodzenia cieczą. Wyposażono go w specjalną komorę wypełnioną wodą oraz dwa wiatraki, które odprowadzają generowane ciepło. Producent deklaruje, że taki zestaw dzięki odpowiedniej konstrukcji pozwala obniżyć temperaturę około 20 procent. Jest więc znacznie wydajniejszy od standardowych radiatorów, umożliwiając bezpieczną pracę dysku pod obciążeniem i to przed dłuższy czas.

XPG Project NeonStorm
Źródło: Adata

Producent twierdzi, że dysk pojawi się w sprzedaży w przyszłym roku, ale na razie nie zdradza jego ceny. Można jednak założyć, że nie będzie to rozwiązanie tanie, przynajmniej na początku. Największą niewiadomą jest natomiast to, czy dysk da się wymienić na inny model, czy też będzie na stałe zintegrowany z chłodzeniem. Nie można jednak wykluczyć, że producent zaoferuje takie zestawy oddzielnie, a wówczas będzie je można zamontować do posiadanego już nośnika.

Gdybyście szukali innych dysków SSD, to ich ceny możecie sprawdzić na tej stronie.

You may also like...