Dźwiękoszczelne tapety inspirowane ćmą odizolują nas od sąsiadów
Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu odkryli ciekawe właściwości niektórych gatunków ciem, dotyczące pochłaniania dźwięku. Pozwoli to stworzyć dźwiękoszczelne tapety izolujące nasze mieszkania od hałasu.
Każdy kto miał okazję mieszkać w starym bloku doskonale wie, jak cienkie są w nich ściany. Ich grubość jest tak mała, że praktycznie słychać wszystkie rozmowy sąsiadów, nie mówiąc już o głośniejszych dźwiękach. Jest to bardzo uciążliwe, gdyż taki hałas może utrudniać naukę lub pracę. W nowszym budownictwie wcale nie jest dużo lepiej, dlatego potrzebne jest rozwiązanie, które pozwoli odizolować nasze mieszkania od hałasu sąsiadów.
Efektem badań na ćmach mogą być dźwiękoszczelne tapety
Być może wkrótce stanie się to możliwe dzięki badaniom prowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu w Bristolu. Dwa lata temu odkryli bowiem, że niektóre gatunki ciem unikają nietoperzy za pomocą dźwiękochłonnych łusek na ich ciele. Nietoperze lokalizują ćmy w ciemności, emitując ultradźwięki, które odbijają się od ciał owadów. Niektóre ćmy są w stanie je słyszeć i podjąć odpowiednie działania uniemożliwiające ich złapanie. Nowe badania sugerują jednak, że tapety inspirowane tymi łuskami mogą posłużyć do blokowania niepożądanych dźwięków.
Badanie z 2020 roku skupiło się na tych gatunkach ciem, które są głuche, a zatem nie mogą słyszeć nawoływań nietoperzy. Naukowcy odkryli, że ćmy te wyewoluowały specjalne łuski na skrzydłach i klatce piersiowej, które pochłaniają do 85 procent napływającej energii dźwiękowej. W rezultacie tłumi to echolokację, co utrudnia nietoperzom znalezienie ciem.
Naukowcy postanowili zbadać jak skuteczne mogą być właściwości ciem do pochłaniania dźwięku, niekoniecznie emitowanego przez nietoperze. Przygotowano więc 8 mm krążki wycięte ze skrzydeł jednego z gatunku ćmy. Następnie umieszczono je na aluminiowych krążkach o tej samej średnicy. Po skierowaniu na nie głośnika okazało się, że tkanka skrzydła pochłonęła aż 87% energii dźwięku. I to w szerokim zakresie częstotliwości oraz kątów jego padania.
Należy jednak zaznaczyć, że użyte w badaniu ultradźwięki przekraczały zakres słyszalny przez człowieka. Naukowcy są jednak przekonani, że dałoby się stworzyć sztuczną wersję takich łusek, przystosowanych do niwelowania dźwięku słyszalnego przez ludzi. Liczą na to, że w niedalekiej przyszłości uda się taki materiał opracować.
A gdy tak się stanie, będzie można produkować tapety, które po umieszczeniu na ścianach, zapewnią mieszkaniu bardzo skuteczną izolację akustyczną. Kiedy więc nasz sąsiad po raz kolejny zacznie słuchać ulubionej muzyki disco polo, nie będziemy już mieli ochoty nauczyć go latać.
Technogadżet w liczbach