Google odsyła hasła do lamusa. Firma ma bezpieczniejszą alternatywę

Google zaprezentowało nowy, bezpieczniejszy sposób ochrony konta użytkownika, który zastępuje hasła. Technologia zwana kluczem dostępu. jest przy tym wygodniejsza.

Konto Google to bardzo ważna usługa, która daje użytkownikom dostęp do wielu użytecznych funkcji. Powinna więc być odpowiednio chroniona, jednak samo hasło dostępu nie jest już w stanie zapewnić jej bezpieczeństwa. Podczas Światowego Dnia Hasła 2023, koncern zaprezentował więc nowe rozwiązanie zwane kluczem dostępu, która zastępuje hasło, zapewniając tym samym większy poziom bezpieczeństwa.

Google odsyła hasła do lamusa

Zamiast więc wpisywać hasło, które przestępca może wykraść lub wyłudzić za pomocą phisingu, system będzie wykorzystywał prywatne i publiczne klucze dostępu. Dostępne na różnych urządzeniach, nie tylko poprawią bezpieczeństwo chroniąc przed atakami, ale też podniosą wygodę korzystania z konta Google.

Google wyjaśnia, że system działa w oparciu o dwa klucze: prywatny oraz publiczny. Ten pierwszy znajduje się na sprzęcie będącym w posiadaniu użytkownika, zaś drugi trafia na serwery koncernu. W momencie gdy postanowimy zalogować się do naszego konta, wówczas powoduje to stworzenie unikalnego cyfrowego podpisu. Następnie rozpoczyna się procedura weryfikacji podpisu za pomocą publicznego klucza. Natomiast sam proces autoryzacji użytkownika nie odbywa się już za pomocą ciągu znaków. Służy do tego odcisk palca, skan twarzy lub też PIN’u, wpisany na ekranie naszego telefonu.

Na przestrzeni ostatniego roku technologia klucza dostępu dostała wprowadzona do przeglądarki Chrome oraz Androida. Zastosowano ją również w wielu popularnych serwisach, takich jak Kayak, PayPal, Shopify oraz Yahoo! Od teraz mogą z niej korzystać również użytkownicy kont Google. Jeśli chcecie wypróbować nowy pomysł, to zapraszam na jej oficjalną stronę, gdzie możecie ją skonfigurować pod Wasze konta.

Google
Źródło: Google

You may also like...