Unia Europejska rzuca wyzwanie Starlinkowi i stworzy własny satelitarny internet

Grupa europejskich firm rozpoczęła realizację projektu własnego satelitarnego internetu. IRIS² zapewni dostęp do sieci w każdym zakątku kontynentu.

Starlink jest obecnie najbardziej znaną usługą satelitarnego internetu, która wprawdzie oferuje niezłą szybkość transmisji danych, ale jest przy tym bardzo droga. Unia Europejska nie chce jednak być zależna od firmy SpaceX oraz jej ekscentrycznego szefa, dlatego zamierza stworzyć własną usługę satelitarnego internetu o nazwie IRIS².

Projekt zapowiedziano już w listopadzie ubiegłego roku i wygląda na to, że właśnie rozpoczęła się jego realizacja. Grupa najważniejszych europejskich firm kosmicznych i telekomunikacyjnych utworzyła partnerstwo, którego celem jest stworzenie własnej satelitarnej komunikacji. Konsorcjum będzie zarządzane przez Airbus Defence and Space, Eutelsat, Hispasat, SES i Thales Alenia Space. Wykorzysta także wiedzę dotyczącą kosmosu, zapewnianą przez europejskie firmy: Deutsche Telekom, OHB, Orange, Hisdesat, Telespazio i Tales.

Jego zadaniem jest utworzenie nowoczesnej konstelacji satelitów, która będzie współpracować z naziemnym systemem komunikacyjnym. Sieć IRIS² zapewni bezpieczną i odporną na ataki infrastrukturę łączności, z której korzystać mają europejskie rządy, przedsiębiorstwa oraz obywatele.

W realizację tego projektu z europejskiego budżetu zostanie zainwestowane 2,4 mld euro. Dodatkowe fundusze pochodzić mają od Europejskiej Agencji Kosmicznej i prywatnych inwestorów. Łączne koszty doprowadzenia sieci do pełnej użyteczności, szacuje się są na około 6 mld euro.

Na razie nie wiadomo jednak kiedy europejska sieć satelitarnej komunikacji stanie się dostępna. A także jakie będą wyglądały koszty dla zwykłych użytkowników. Miejmy tylko nadzieję, że będzie dużo bardziej konkurencyjna niż Starlink.

IRIS²

You may also like...