Niezwykły egzoszkielet w przyszłości umożliwi sparaliżowanym chodzenie

Francuska firma Wandercraft zaprezentowała najnowszy egzoszkielet Atalante, opracowany dla osób sparaliżowanych. Znacznie ułatwia ich rehabilitację, a w przyszłości umożliwi także samodzielne poruszanie się.

Postęp w medycynie nie jest jeszcze na tyle duży, aby przywrócić osobom sparaliżowanym możliwość samodzielnego poruszania się. Na szczęście z pomocą przychodzi technologia i coraz doskonalsze egzoszkielety, dzięki którym takie osoby zyskują możliwość ruchu. Jednym z najnowszych gadżetów tego typu jest Atalante, opracowany przez inżynierów paryskiej firmy Wandercraft.

Atalante ułatwi życie osobom sparaliżowanym

Urządzenie otrzymało właśnie europejski certyfikat MDR umożliwiający pacjentom i personelowi medycznemu szersze korzystanie z urządzenia. Jest to już druga generacja egzoszkieletu, o bardziej zaawansowanej konstrukcji i funkcjach w porównaniu do poprzednika. Posiada pilota do obsługi oraz nową aplikację, która pozwala fizjoterapeucie i pacjentowi dostroić ruchy i programy ćwiczeń. Wyposażono go również w dwa zestawy wymiennych baterii, pozwalających na ciągłe użytkowanie.

Nowy model jest ponadto mniejszy i bardziej wygodny dla pacjentów, dzięki nowemu osprzętowi oraz oprogramowaniu. Obecnie konstrukcja samoczynnie się balansuje, co pozwala łatwiej ją kontrolować. Zapewnia to również większe bezpieczeństwo dla pacjentów, gdyż egzoszkielet potrafi utrzymać równowagę nawet gdy zostaje odepchnięty. Oferuje również funkcje ułatwiające wsiadanie i wysiadanie.

Ciekawostką jest funkcja RealGait umożliwiająca chodzenie z regulowaną prędkością. Natomiast opcja CustomGait pozwala zmienić tempo, długość kroku i środek masy, aby dostosować urządzenie do konkretnych pacjentów. Funkcja ActiveGait pozwala z kolei zmienić poziom wspomagania szkieletu od 0 do 100 procent. W ten sposób pacjent może wkładać więcej lub mniej wysiłku w chodzenie. Opcja EarlyGait przydaje się natomiast do zapoznania się z urządzeniem i ułatwia stawianie pierwszych kroków.

Atalante

Wandercraft dąży do tego, by Atalante stał się osobistym egzoszkieletem, którego można by używać jako urządzenie wspomagające w domu lub na ulicy. Na razie droga do realizacji tego celu jest bardzo daleka, ale pomoże w tym 45 mln dolarów dofinansowania, które firma właśnie otrzymała.

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej o tej nowince technologicznej, to zapraszam na oficjalną stronę producenta.

Źródło

You may also like...