iOS 13.4 zmieni smartfona w kluczyki do auta

Beta nowej aktualizacji iOS 13.4, ujawnia ciekawą funkcję, która spodoba się kierowcom. Funkcja o nazwie CarKey, pozwoli wykorzystać smartfona jako kluczyki do samochodu.

Wielu producentów samochodów oferuje swym klientom firmowe aplikacje, umożliwiające obsługę pojazdu za pomocą smartfona. Oprogramowanie zapewnia m.in., dostęp do takich danych jak przebieg oraz ilość paliwa w baku. A także umożliwia zdalne odblokowanie zamków oraz włączenie i zaprogramowanie klimatyzacji lub ogrzewania.

Są to jednak rozwiązania dostarczane przez samych producentów aut, a więc nie jest to technologia uniwersalna. Oznacza to, że jeśli posiadamy w rodzinie kilka samochodów różnych marek, to każdego z nich musimy mieć oddzielną aplikację. Nie jest to rozwiązanie zbyt wygodne z punktu widzenia kierowcy, ale na szczęście Apple ma własny pomysł jak to usprawnić.

W becie iOS 13.4 natrafiono bowiem na nową, bardzo interesującą funkcję o nazwie CarKey. Nazwa sugeruje, że użytkownik będzie mógł wykorzystać swego iPhone’a w charakterze kluczyków do samochodu. Oczywiście będzie to możliwe tylko w nowoczesnych pojazdach, wspierających taką funkcję, czyli w modelach posiadających odbiorniki NFC. Wówczas użytkownik odblokuje auto, jedynie zbliżając swój telefon do klamki.

Funkcja nie wymaga korzystania z technologii Face ID, choć oczywiście ma być odpowiednio zabezpieczona. Użytkownik będzie mógł ją skonfigurować poprzez aplikację portfela, w połączeniu z dedykowaną aplikacją producenta pojazdu. Po dopełnieniu formalności, będzie ją można dodać także do Apple Watch, a do otwarcia samochodu może posłużyć też zegarek.

Wygląda też na to, że podobnie jak w przypadku elektronicznych zamków, będzie też można udostępniać klucze innym osobom, np., rodzinie i znajomym.

Użytkownicy iPhone’ów, będą mogli przetestować funkcję CarKey tuż po premierze iOS 13.4, która odbędzie się niebawem. Firma ponoć pracuje już z producentami samochodów, w celu implementacji tego rozwiązania do ich aut.

iOS 13.4

Źródło

You may also like...