Jak dużo energii zużywają ekrany smartfonów o wysokiej rozdzielczości?

PhoneBuff przeprowadził ciekawy test porównujący zużycie energii w smartfonach z pracujących w rozdzielczości 1080p i 1440p. Do sprawdzianu wzięto Samsunga Galaxy S10+.

Użytkownicy smartfonów chcieliby mieć w swym sprzęcie wyświetlacze oferujące najwyższą możliwą jakość obrazu. Niestety nie jest to takie proste, gdyż im wyższa rozdzielczość, tym większe zużycie energii. Taki sprzęt działałby bardzo krótko i musiałby być niezwykle często ładowany. Dlatego na rynku dostępnych jest tylko kilka modeli z ekranami 4K, natomiast wiele firm zatrzymało się na rozdzielczości QHD.

Wiele osób zapewne ciekawi jak w realnych warunkach użytkowania, wygląda kwestia zużycia energii w odniesieniu do rozdzielczości ekranu. Na to pytanie postanowił odpowiedzieć kanał PhoneBuff, który przygotował test w oparciu o Samsunga Galaxy S10+. Porównano ze sobą dwa egzemplarze tego telefonu, z których jeden miał ustawioną rozdzielczość 1080p, zaś drugi 1440p.

Sprawdzian obejmował różne zadania, takie jak telefonowanie, wysyłanie wiadomości tekstowych oraz emaili, korzystanie z sieci, map, a także granie. Przeprowadzono go z użyciem specjalnego robota, który symulował korzystanie z różnego rodzaju aplikacji, dzięki temu uzyskano powtarzalność wyników.

zużycie energii

Wyniki testu są bardzo interesujące, gdyż pokazują iż pomiędzy rozdzielczościami nie ma w zasadzie żadnych w zużyciu energii. Jedynie w przypadku Instagramu zaobserwowano niewielką różnicę na korzyść Full HD, ale nie na tyle dużą, aby miało to znaczenie.

zużycie energii

Fajnie byłoby teraz zobaczyć porównanie rozdzielczości 1440p z 4K, bo tutaj różnice mogłyby być bardziej znaczące.

Źródło

You may also like...