Elektroniczna droga z funkcją wykrywania pieszych
W Londynie testowana jest obecnie elektroniczna droga, z funkcją wykrywania pieszych. Wyposażono je we wbudowane LED’y, dające wiele możliwości.
Inżynierowie od wielu lat pracują nad poprawą bezpieczeństwa pieszych przechodzących przez jezdnię. Często zdarza się bowiem, że są oni potrącani przez auta nawet gdy znajdują się na zebrze, co w najlepszym wypadku kończy się poważnymi obrażeniami ciała.
Inżynierowie z firmy Umbrellium, opracowali więc nowatorską nawierzchnię, wyposażoną we wbudowane diody LED. Mogą one wyświetlać na jezdni pasy dla pieszych oraz znaki poziome, a dodatkowo potrafią wykrywać zbliżających się pieszych.
Droga monitorowana jest przez dwie kamery, które obserwują odcinek o długości 22 metrów. Jeśli jakaś osoba zbliży się do krawędzi ulicy, wówczas na jej nawierzchni zostanie wyświetlona zebra, po której pieszy może przejść na drugą stronę. Specjalne algorytmy uczenia maszynowego, przewidują ruch pieszych i mogą np. poszerzyć zebrę, jeśli pojawi się na niej więcej osób. Gdy natomiast widoczność będzie słaba, lub ktoś nagle wtargnie na jezdnie, wówczas pasy zmienią kolor na czerwony.
Nawierzchnia drogi to specjalny plastik o wysokiej wytrzymałości, w który wkomponowano 660 kolorowych diod LED, zaprogramowanych do zmiany kolorów oraz wyświetlanych wzorów. Plastik jest bardzo solidny i według konstruktorów może znieść nawet duży ruch. Zapewnia przy tym wysoki poziom przyczepności, który nie różni się od tradycyjnego asfaltu.
Budowa tego krótkiego odcinka testowego zajęła dziewięć miesięcy, ale koszty tego projektu nie są na razie znane. Nie wiadomo więc czy elektroniczna droga będzie mogła zostać wdrożona na szeroką skalę.
Źródło: Autoexpress.co.uk
Technogadżet w liczbach