Elektryczny plaster przyspieszy gojenie ran i zapobiegnie infekcjom

Specjaliści z Instytutu Terasaki opracowali niezwykły, elektryczny plaster o nazwie ePatch, wykorzystujący hydrożel i nanoprzewody. Nie tylko przyspiesza leczenie ran, ale też zapobiega infekcjom.

Technologie medyczne, to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi rynku. Co chwila słyszymy bowiem o nowych wynalazkach, które znacznie skuteczniej wykrywają różnego rodzaju choroby, ułatwiając ich leczenie. Nie ograniczają się jednak tylko do rozwiązań diagnostycznych, ale również pomagają leczyć.

W ostatnich latach nastąpił szybki rozwój tzw. inteligentnych opatrunków, które potrafią znacznie więcej niż tylko osłaniać ranę. Jakiś czas temu informowałem o inteligentnym plastrze, który pomaga w leczeniu przewlekłych ran. Równie ciekawy wynalazek opracowali specjaliści z Instytut Innowacji Biomedycznych Terasaki z Los Angeles, którzy stworzyli elektryczny plaster ePatch.

Nie od dziś wiadomo, że elektryczność może pomagać w leczeniu ran. Eksperymentalna technologia wykorzystuje to, by przyspieszyć leczenie, a równocześnie zminimalizować ryzyko infekcji poprzez likwidowanie bakterii.

Plaster zawiera elektrody wykonane z nanoprzewodów srebra zmieszanych z hydrożelem pochodzącym z wodorostów, znanym jako alginian. Ten ostatni stosuje się w opatrunkach chirurgicznych, ponieważ jest biokompatybilny i utrzymuje optymalny poziom nawilżenia.

ePatch

Chemiczna modyfikacja alginianiu oraz dodanie do niego wapnia, pozwoliło zwiększyć stabilność nanoprzewodów. Otrzymany w ten sposób hydrożel, nadrukowano następnie na elastyczny arkusz silikonu, wykorzystując specjalny szablon. Po jego usunięciu powstały dwie elektrody, które podłączono do zewnętrznego źródła zasilania.

Technologię przetestowano na szczurach z ranami zewnętrznymi. Okazało się, że zasilany plaster przyspiesza gojenie nie tylko poprzez przez zwiększenie produkcji tkanki ziarninowej, ale też zmniejszenie stanu zapalnego. Rany na grupie kontrolnej szczurów bez plastra goiły się po 20 dniach. Natomiast w przypadku szczurów u których zastosowano ePatch, proces leczenia skrócił się do zaledwie 7 dni.

ePatch

Dodatkową zaletą technologii są antybakteryjne właściwości srebra, co pozwoliło ograniczyć infekcję do minimum. To jeszcze nie wszystko, bo gdy szczurom pod koniec gojenia usunięto plaster, okazało się, że miały mniej blizn niż grupa kontrolna.

Nie wiemy na razie kiedy ePatch mógłby trafić do powszechnego użytku. Jeśli jednak chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej na temat tej technologii, to wyniki badań znajdziecie na tej stronie.

Źródło

You may also like...